Academic Zone - Strefa Uczelni na 8. ŚFN
Odwiedź Academic Zone na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Ta interaktywna strefa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu J. Długosza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej im. K.
Stoisko Wydawnictwa Helion
Wydawnictwo Helion to lider specjalizujący się w literaturze informatycznej, działający na rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku. Nasze publikacje to książki informatyczne pisane przez największych fachowców w swych dziedzinach. Kierowane są do wszystkich, którzy swoją codzienną pracę, rozrywkę czy naukę skupiają wokół technologii informatycznych. Poziom zaawansowania nie ma znaczenia.
Spotkanie z Łukaszem Lamżą na Przystanku Nauka
Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z dr. Łukaszem Lamżą po jego wykładzie "Wielka Mapa Nauki" (Scena Główna ŚFN).
Administracja publiczna dla osób Głuchych- awatar języka migowego
Zapraszamy do odkrycia, jak nowoczesne technologie zmieniają sposób, w jaki administracja publiczna wspiera osoby głuche i niedosłyszące. Na stoisku prezentujemy innowacyjne rozwiązanie – awatar języka migowego, który pomaga przełamywać bariery komunikacyjne w kontakcie z urzędami.
Jak niewidomi oglądają filmy – prezentacja aplikacji mobilnej AudioMovie
Zapraszamy do odkrycia, w jaki sposób osoby niewidome i niedowidzące mogą w pełni cieszyć się filmami dzięki aplikacji mobilnej AudioMovie. Podczas prezentacji pokażemy, jak działa audiodeskrypcja – specjalnie przygotowany opis wydarzeń na ekranie, który umożliwia odbiór obrazu za pomocą dźwięku.<br>
Swift na start: stwórz swoją pierwszą aplikację mobilną!
Nauka programowania to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności, ale także rozwijanie zdolności do rozwiązywania problemów i współpracy w zespole. Dodatkowo, umożliwia ona przekształcanie własnych pomysłów w rzeczywistość. Dołącz do interaktywnych warsztatów i stwórz swoją pierwszą aplikację w języku programowania Swift. Zajęcia prowadzone będą na iPadach, otwierając przed Tobą świat kreatywnych możliwości!
Zrozum Magię Maszyn. Wprowadzenie do machine learning z językiem Swift.
Chcesz dowiedzieć się, jak komputery uczą się na własnych błędach i podejmują decyzje niczym ludzki mózg? Zapraszamy na warsztat, w którym odkryjesz tajniki samouczenia się maszyn z pomocą aplikacji Swift Playgrounds! W prosty, interaktywny sposób poznasz podstawy machine learning, stworzysz własne modele i zobaczysz, jak technologia może przewidywać zachowania. Ten warsztat to idealne połączenie nauki i zabawy. Zrób pierwszy krok w stronę zrozumienia sztucznej inteligencji!
Każdy może kodować – czyli programowanie w języku Swift
Nauka kodowania to umiejętność, która zmienia świat, ale także wzmacnia pewność siebie i umiejętność rozwiązywania problemów. Poznaj Swift — potężny język, w którym tworzone są światowej klasy aplikacje dla urządzeń Apple. W Swift już jedna linia kodu może sprawić, że wydarzą się niesamowite rzeczy. Interaktywne lekcje uczą kluczowych koncepcji programowania, a dodatkowe wyzwania zachęcają do eksploracji kodu na nowe, ekscytujące sposoby.
Gra w statki
Zapraszamy do gry w statki na sprzęcie Rockwell Automation.
Przekonajcie się, jak automatyka i rozrywka mogą się połączyć w jedno dzięki specjalnie zaprojektowanemu stanowisku do rywalizacji w tej kultowej grze.
Stanowiska zostały zbudowane z komponentów używanych w przemyśle automatyki, takich jak sterownik PLC (CompactLogix), który na co dzień odpowiada za zapewnienie prawidłowego funkcjonowania produkcji, oraz panele operatorskie HMI (rodzina PanelView Plus), które pełnią rolę okna na świat dla programu.
Świat robotów
Na naszym stoisku czeka wiele atrakcji, które pozwolą Ci zanurzyć się w świecie nowoczesnych technologii. Będziesz mógł sterować mini robotami, testując ich zwinność i precyzję w dynamicznych zadaniach, które dostarczą zarówno emocji, jak i wyzwań. Przygotowaliśmy również wyjątkową możliwość wirtualnego spaceru po Laboratorium Urządzeń Radiowych oraz Laboratorium Badań Kompatybilności Elektromagnetycznej – dzięki goglom VR poczujesz się, jakbyś naprawdę tam był, poznając fascynujące aspekty tych miejsc.