Academic Zone - Strefa Uczelni na 8. ŚFN
Odwiedź Academic Zone na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Ta interaktywna strefa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu J. Długosza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej im. K.
Stoisko Wydawnictwa Helion
Wydawnictwo Helion to lider specjalizujący się w literaturze informatycznej, działający na rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku. Nasze publikacje to książki informatyczne pisane przez największych fachowców w swych dziedzinach. Kierowane są do wszystkich, którzy swoją codzienną pracę, rozrywkę czy naukę skupiają wokół technologii informatycznych. Poziom zaawansowania nie ma znaczenia.
Architektura może być jak dobry film
Robert Konieczny opowie, jak w przystępny i angażujący sposób przedstawia swoją architekturę w książce „budynki + idee". Dzięki lekkiej narracji, jego projekty nabierają nowego wymiaru, a odbiór staje się prosty i naturalny – jak oglądanie wciągającego filmu. W trakcie wykładu zdradzi kulisy tego podejścia i pokaże, że architektura może być zrozumiała dla każdego.
Zobacz to co niewidzialne na Ziemi i w kosmosie
Podczas SFN zaprezentujemy aktywności związane z podczerwienią. Zwiedzający dowiedzą się co to jest podczerwień i gdzie ją wykorzystujemy. Wykonają proste doświadczenie z pilotem od telewizora i smartfonem. Za pomocą przekształconej kamery internetowej zobaczą świat w bliskiej podczerwieni. A za pomocą kamery termowizyjnej będą badać świat związany z energią świetlną. Dowiedzą się jak wykorzystywana jest podczerwień do badań kosmosu. Jak teleskop Jamesa Webba bada kosmos w podczerwieni i dlaczego trudno jest prowadzić takie obserwacje z Ziemi, a dużo łatwiej, kiedy się od niej oddalimy.
Śląskie metro
Makieta prezentuje panoramę Katowic na górnej platformie. Na dolnej znajduje się metro. Projekt wyjaśnia zjawisko elektromagnetyzmu, w tym siły elektrodynamicznej. Uczestnicy maga zmieniać parametry "pociągu", zmieniając pole magnetyczne i natężenie prądu.
Dron pomiarowo - techniczny
Najmłodszym chce pokazać jak technika może być ciekawa i interesująca, za to starszym przedstawić jak może ona ułatwiać życie.
Inżynieria EKSTREMALNA – POCIĄG! – interaktywna prezentacja
Inżynieria ekstremalna – Pociąg" uczestnicy będą mieli okazję w interaktywny sposób zgłębić zasady działania pociągów i wyzwania inżynierskie związane z ich projektowaniem. Prezentacja łączy elementy zabawy i nauki, pokazując, jak technologia wpływa na bezpieczeństwo i efektywność transportu kolejowego.
Modelarstwo rakietowe od podstaw
Podczas 8. ŚFN KATOWICE chcemy pokazać naszą pasję jaką jest budowa modeli rakiet i modelarstwo kosmiczne. Zamierzamy pokazać na czym polega modelarstwo rakietowe oraz jak w ogóle zacząć przygodę z tym hobby. Zaprezentujemy proste, podstawowe rakiety małej mocy, pokażemy z czego można taki prosty model wykonać, skąd wziąć materiały oraz jak bezpiecznie wykonać start rakiety. Następnie pokażemy nasze bardziej zaawansowane konstrukcje. Zamierzamy przez to pokazać jak od prostych małych modeli przejść do budowania bardziej zaawansowanych konstrukcji.
Pomóż! Uratuj psiaka
Projekt "Pomóż! Uratuj psiaka" to inicjatywa innowacyjno-społeczna, która ma na celu zwiększanie świadomości i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób nie(do)słyszących. Głównym celem jest opracowanie aplikacji mobilnej, która zapewni szybki dostęp do informacji na temat pomocy w nagłych przypadkach związanych z czworonożnym przyjacielem. Projekt skierowany jest dla wszystkich, w tym dla osób nie(do)słyszacych, dla których dostęp do takich informacji jest znacznie ograniczony.
Warsztaty z mechatroniki w transporcie (Tydzień Transportu Przyszłości)
W trakcie warsztatów zostaną zaprezentowane zupełnie od podstaw zasady budowy robotów i ich programowania na przykładzie niezwykle popularnego "komputera" Arduino UNO. Nauczymy się jak uruchomić taki komputer, jak sterować diodami i jak pisać program z ChatGPT a na koniec zobaczymy jak sterować silnikami robota. Warsztaty bazują na doświadczeniu z prowadzenia tego typu zajęć w licznych szkołach średnich i podstawowych naszego regionu.