Przedstawiamy gości specjalnych piątej edycji ŚFN!

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to także możliwość spotkania z interesującymi postaciami, nie tylko ze świata nauki. Inspirujących gości – polskich i zagranicznych – nie zabraknie oczywiście podczas zbliżającej się piątej edycji ŚFN!

W niedzielę 10 października w Katowicach pojawią się m.in. dr hab. Michał Rusinek – tłumacz, literaturoznawca i pisarz, wieloletni sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej; prof. Zbigniew Izdebski – pedagog i seksuolog, autor książki Seksualność Polaków na początku XXI wieku; Artur Andrus – najlepiej znany ze swojej działalności kabaretowej i konferansjerskiej; Wojciech Orliński – dziennikarz i pisarz, autor biografii Stanisława Lema; Arkady Paweł Fiedler – wnuk wybitnego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera, który kontynuuje podróżnicze tradycje swojej rodziny; a jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, to również Emilia Skirmutt – polska wirusolożka ewolucyjna doktoryzująca się obecnie na Uniwersytecie Oksfordzkim (gdyby jednak podróż do naszego kraju była z powodu pandemii utrudniona, pani Emilia wystąpi na ŚFN online).

Z zagranicy przyjadą do nas lub połączą się z nami za pośrednictwem internetu także: Russell Arnott oceanograf i fizyk, który gościł już na ŚFN podczas jego czwartej edycji; Pete Kercher – założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności; David Price – szef Science Made Simple North oraz Bernadette Murphy – wybitna badaczka życia i twórczości Vincenta van Gogha. Na festiwalu w formule online wystąpią natomiast: Leslie Kern – działaczka społeczna i feministyczna; Laurie Winkless – fizyczka i pisarka naukowa, publikująca w magazynie „Forbes” (która poprowadzi wykład, będąc w… Nowej Zelandii), prof. Antti Ahlava – fiński projektant; prof.  Abraham (Avi) Loeb – astronom i fizyk teoretyczny z Uniwersytetu Harvarda, poszukiwacz obcych cywilizacji, autor książki Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią oraz prof. Robin Dunbarantropolog i psycholog ewolucyjny na Uniwersytecie Oksfordzkim, specjalista od zachowań naczelnych.

W gronie potwierdzonych już teraz gości piątej edycji ŚFN znajdują się również: Jolanta Wadowska-Króllekarka pediatra, która w latach 70. poprzedniego wieku wbrew socjalistycznym władzom ratowała zdrowie i życie dzieci z dzielnicy Szopienice przed skutkami ołowicy; dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu; prof. Marek Stankiewicz – dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie; Tamara Chorążyczewska i Małgorzata Szwed – autorki Kryminału bardzo ekonomicznego, którego fabuła dzieje się na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu; egiptolog dr Andrzej Ćwiek; Diana Lelonek – artystka wizualna działająca na przecięciu sztuki, aktywizmu i nauki; dziennikarka popularnonaukowa Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka; lekarka patomorfolożka Paulina Łopatniuk; Anna Helbik – poliglotka, pasjonatka języka słowackiego, którego uczy na swoim kanale na YouTube; Szymon Kasperek – śląski nauczyciel, który biegle posługuje się 14 (!) językami; Michał Gaszyński – autor książki Niesamowite budowle prezentującej konstrukcje zajmujące szczególne miejsce w historii ludzkości; Ryszard „Galadhorn” Derdziński – podróżnik i tolkienista, znawca lingwistyki tolkienowskiej i badacz biografii oraz filozofii J. R. R. Tolkiena; Aleksandra i Piotr Stanisławscy – autorzy największego polskiego bloga popularnonaukowego „Crazy Nauka”, podwójni laureaci pierwszej edycji POP Science; Julia Wahl – psycholog, psychoterapeuta, trener podejścia uważności (Mindfulness) oraz współczucia (Compassion) (wystąpienie online); Anna Stęrzewska – właścicielka platformy do nauki matematyki „Pi razy drzwi”; kpt. Dariusz Kulik – pilot samolotów pasażerskich, twórca kanału „Turbulencja” w serwisie YouTube; prof. Wojciech Szczeklik – lekarz internista, anestezjolog, intesywista oraz immunolog kliniczny; dr Bartosz Fiałek – specjalista w dziedzinie reumatologii; prof. Irena Lipowicz – rzecznik praw obywatelskich w latach 2010–2015, ambasador Polski w Austrii w latach 2000–2004; Izabela Sopalska-Rybak – działaczka społeczna, modelka, zawodniczka warszawskiej drużyny rugby na wózkach Four Kings.

W Strefie Lema, poza Wojciechem Orlińskim, będzie można spotkać dr Natalię Zalewską – specjalistkę w zakresie geologii Marsa z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk; Adę Florentynę Pawlak – antropolożką technologii, autorką publikacji na temat społecznych konsekwencji sztucznej inteligencji i transhumanizmu oraz Łukasza Wilczyńskiego  założyciela Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawcę i współorganizatora projektu European Rover Challenge (jednych z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych), od tej edycji ambasadora ŚFN.

Z kolei w Strefie miasta i wody Rawa River wystąpią: dr Joanna Jurga – projektantka produktu i przestrzeni, ale także astronautka analogowa; projektant i kurator artystyczny dr Paweł Grobelny (wystąpienie online); Joanna Erbel – socjolożka, działaczka miejska i założycielka Fundacji Blisko; dr Grzegorz Gawron – autor publikacji naukowych z zakresu gerontologii społecznej, społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz społecznego zastosowania designu; Mikołaj Jarosz – współautor pierwszej Polskiej Normy dotyczącej akustyki wnętrz obiektów użyteczności publicznej; dr inż. Agnieszka Labus – architektka i urbanistka, inicjatorka Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), pierwszego w Polsce laboratorium zajmującego się innowacyjnym podejściem do projektowania w kontekście potrzeb starzejącego się społeczeństwa; filozof i urbanista Paweł Jaworski; projektantka i designerka Aneta Mroczkowska; architekt Bartłomiej Nawrocki; dr hab. Irena Polewczyk, prof. UŚ – teoretyczka i praktyczka z zakresu logopedii prowadząca badania związane z percepcją słuchową i współpracująca z architektami i akustykami w zakresie niwelowania hałasu w szkole.

Podczas wydarzenia wystąpi również część ambasadorów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Powyższa lista nie jest zamknięta, ponieważ rozmowy z kolejnymi potencjalnymi gośćmi wciąż trwają. O ich pojawieniu się na festiwalu na pewno napiszemy na naszej stronie i w mediach społecznościowych. Warto śledzić festiwalowy profil na Facebooku, na którym systematycznie będziemy publikowali obszerne sylwetki wszystkich gości specjalnych piątej edycji ŚFN!

Polski
Główna grafika: 
Widok na scenę zasłoniętą czerwoną kurtyną i oświetloną reflektorem. Na pierwszym planie widać pogrążone w cieniu głowy widzów
Tło nagłówka: 

Edycja: