Jesteś tutaj

Przedstawiamy strefy specjalne 5. ŚFN: Strefa Lema

Strefa Lema to jeden z tych elementów 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, co do których od razu wiedzieliśmy, że musi znaleźć się w programie tej edycji – w roku 2021 przypada przecież setna rocznica urodzin tego wybitnego polskiego pisarza i futurologa.

Na strefowej scenie odbędą się wykłady i debata tematycznie nawiązujące do twórczości i życia Stanisława Lema, w strefowym namiocie umieścimy łaziki marsjańskie, robota humanoidalnego, żyroskop oraz stanowiska VR, a nieopodal znajdzie się również mobilne Planetarium Śląskie w Chorzowie (siedziba planetarium będzie ponownie dostępna dla zwiedzających w 2022 roku). 

W Strefie Lema wystąpią m.in. Wojciech Orliński, autor biografii Stanisław Lema, dr Natalia Zalewska – specjalistka w zakresie geologii Marsa z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Ada Florentyna Pawlak – antropolożka technologii, autorka publikacji na temat społecznych konsekwencji sztucznej inteligencji i transhumanizmu oraz Łukasz Wilczyński – założyciel Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge (jednych z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych), od tej edycji ambasador ŚFN.

10 października Strefa Lema będzie częścią plenerowego Miasta Nauki nad Rawą – znajdziecie ją na deptaku na ulicy Bankowej między budynkiem rektoratu UŚ a Wydziałem Nauk Społecznych UŚ.

Więcej o postaci Stanisława Lema można przeczytać w artykule poświęconym pisarzowi, opublikowanym na portalu popularnonaukowym Uniwersytetu Śląskiego „Przystanek Nauka”.

ZOBACZ PEŁNY HARMONOGRAM SCENY LEMA

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika