Jesteś tutaj

Publikacja „PrzepRawa. Wywiad z rzeką Katowice”. Rawa prozą, wierszem i obrazem

Wraz z szóstą edycją Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE swoją premierę miała publikacja „PrzepRawa. Wywiad z rzeką Katowice”. Wyjątkowy zbiór poezji, prozy i fotografii dostępny jest zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej.

Przepływająca przez Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów i Katowice rzeka nie-rzeka inspiruje nie tylko urbanistów, ale również artystów – projektantów, fotografów, performerów, pisarzy i poetów. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy w czerwcu 2022 roku odwiedzili wystawę „Temat: Rzeka” w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Przedsięwzięcie będące wynikiem interdyscyplinarnych zajęć prowadzonych przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych pozwoliło doświadczyć Rawy poprzez zdjęcia, grafiki, instalacje artystyczne, a także utwory poetyckie i prozatorskie. Za dwa ostatnie elementy odpowiedzialni byli studenci sztuki pisania i twórczego pisania na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Przygotowane przez nich treści – najczęściej bardzo osobiste – pokazały Rawę jako nieodłączny element naszej, katowickiej codzienności – przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Dziś prezentujemy ich prace zebrane w ramach publikacji „PrzepRawa. Wywiad z rzeką Katowice”, która powstała pod czujnym okiem dr. hab. Grzegorza Olszańskiego, prof. UŚ. Formom literackim towarzyszą fotografie autorstwa Barbary Sielskiej i Anny Kubskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a skład wykonała Martyna Sobolewska, absolwentka Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie (obecnie Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ).

Publikacja w formie drukowanej dostępna jest w gabinecie rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12, pok. 1.16). Można również pobrać wersję elektroniczną na platformie ISSUU: https://issuu.com/uniwersytetslaski/docs/przeprawa._wywiad_z_rzek_2022.

Polski
Główna grafika: 
trzy publikacje na stole „PrzepRawa. Wywiad z rzeką”
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika