Dzikość zaczyna się w dźwięku. Koncert: Tymon Tymański
Lepszego finału Przestrzeni Słowa Biblioteki Śląskiej nie można chyba sobie wyobrazić! Występ artysty wszechstronnego, kontrowersyjnego, ale nade wszystko fascynującego. Kompozytor, wokalista, pisarz. Muzyk łączący w swych niezliczonych wcieleniach: jazz, folk, punk rock oraz muzykę improwizowaną. Mieszanka wybuchowa, zawsze i wszędzie. Przed solowym koncertem Tymona odbędzie się rozmowa z artystą, a rozmowy z Tymonem zawsze są niezwykłe. Czy trzeba kogoś jeszcze zachęcać? Wydarzenie odbędzie się w ramach prezentacji Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej.
Nieznane – nazwane. Koncert: Dendro
Koncert wpisuje się idealnie w ideę Festiwalu Przestrzeń Słowa polegającą na łączeniu literatury, muzyki i sztuk wizualnych. Duet Drendo tworzą: uznany poeta Wojciech Brzoska oraz Michał Sosna, niezwykły saksofonista, muzyk o niepodrabialnej palecie barw, który wspólnie z pełną pułapek językowych poezją Brzoski szuka znaczeń poza sferą dźwięku i słowa. Koncert Drendo to wyprawa w nieznaną krainę, pełną niespodzianek, świetnej poezji i porywającej muzyki. Spotkanie odbędzie się w ramach prezentacji Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej.
Obudziłem się nagle, żeby błądzić. Koncert: Ryszard Krynicki & Rdzeń2
Wydarzenie bez precedensu! Jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów, Ryszard Krynicki, wystąpi wraz z zespołem Rdzeń2 podczas wyjątkowego słowno-muzycznego performance’u. Autorem projektu jest Piotr Lutyński, artysta wizualny, który o początkach współpracy z poetą mówił: „Zachwyt nad niezwykłą poezją i osobą Ryszarda Krynickiego był inspiracją do powstania wyjątkowej formy muzyczne”. Wydarzenie – którego nie wolno przegapić – odbędzie się w ramach prezentacji Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej.
Stacja BLISKOŚĆ! Koncert duetu Postman
Koncert znakomitego ukraińskiego songwritera, muzyka, multiinstrumentalisty, którego muzykę możemy określić jako nowoczesny miejski folk. Urokliwe, wciągające pieśni, pełne uroku i intymności wydają się emanacją bliskości i spotkania. Muzyka, która otwiera się na drugiego człowieka, zapraszając go do współtworzenia muzycznej opowieści oraz trwania w harmonii niezwykłych pejzaży, kolorów i dźwięków. Koncert (tym razem Postman wystąpi w duecie!) odbędzie się w ramach prezentacji Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej.
BajtLOVE Granie – koncert dla najmłodszych
Zapraszamy na spędzenie czasu przy dźwiękach gitary, ukulele, skrzypiec i instrumentów perkusyjnych. Opowiemy o przygodach niestrudzonego Kotka Psotka. Nasze muzyczne wydarzenie przeznaczone jest dla wszystkich melomanów, a w szczególności dzieci od 0 do 6 roku życia. Zapraszamy do naszego kreatywnego świata. Będzie wesoło, barwnie i radośnie! Chcemy stworzyć dzieciom oraz ich rodzicom możliwość budowania więzi w przestrzeni wypełnionej kolorami i dźwiękami.
Występ Cieszyńskiej Orkiestry Dętej Uniwersytetu Śląskiego pod kierunkiem Karola Pyki
Cieszyńska Orkiestra Dęta Uniwersytetu Śląskiego zaprezentuje współczesne kompozycje sceny funkowej i rozrywkowej w poszerzonym składzie z solistami z Instytutu Sztuk Muzycznych w Cieszynie.
Kalifornijskie impresje
Program recitalu:
Zapomniane kompozycje w nowych aranżacjach – Pater Hartmann von An der Lan-Hochbrunn
Sylwetka i twórczość Patera Hartmanna von An der Lan-Hochbrunna to fascynująca podróż do świata muzyki, sztuki i duchowości. Ten niezwykły kompozytor, choć mniej znany szerokiej publiczności, był postacią o niezwykle złożonej biografii i oryginalnym stylu muzycznym. Jego utwory, pełne głębi i emocji, łączą tradycję europejskiej muzyki sakralnej z nowatorskim podejściem do kompozycji, czyniąc go jednym z najciekawszych twórców przełomu XIX i XX wieku. Dzięki współczesnym badaniom naukowym możemy odkryć, jak bogaty i różnorodny był świat artystyczny Patera Hartmanna.
Kompozytowy show zespołu Piąta Faza
Muzycy zespołu Piąta Faza grają m.in. na gitarach wykonanych z materiałów kompozytowych w Katedrze Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Przedstawimy krotką prezentację multimedialną wprowadzającą w temat materiałów i technologii wykonania korpusów dwóch różnych gitar elektrycznych. Wspomniana prezentacja pt. „Brzmienie nowoczesności: elektryczne gitary z kompozytowym korpusem" będzie zapowiedzią koncertu i dowodem na to, że można samodzielnie wykonać grający instrument z materiałów niekonwencjonalnych.
Koncert Bezcukru
Niezmiennie wierzymy, że sztuka jest odbiciem otaczającej nas rzeczywistości. Może ją komentować, krytykować bądź sugerować zmiany. Z potrzeby ekspresji własnej percepcji rzeczywistości powstał projekt muzyczny Bezcukru, w którego skład wchodzą wokalistka i autorka tekstów Patrycja Sobierańska oraz producent i kompozytor Igor Lot. Zespół wykonuje muzykę popularną, wykorzystując zarówno instrumenty akustyczne, jak i elektronikę. Naszym pragnieniem jest zaprezentować autorski repertuar, poruszający kwestię problemów społecznych, kulturowych i nie tylko.