Kod
21

Zobacz to co niewidzialne na Ziemi i w kosmosie

Podczas SFN zaprezentujemy aktywności związane z podczerwienią. Zwiedzający dowiedzą się co to jest podczerwień i gdzie ją wykorzystujemy. Wykonają proste doświadczenie z pilotem od telewizora i smartfonem. Za pomocą przekształconej kamery internetowej zobaczą świat w bliskiej podczerwieni. A za pomocą kamery termowizyjnej będą badać świat związany z energią świetlną. Dowiedzą się jak wykorzystywana jest podczerwień do badań kosmosu. Jak teleskop Jamesa Webba bada kosmos w podczerwieni i dlaczego trudno jest prowadzić takie obserwacje z Ziemi, a dużo łatwiej, kiedy się od niej oddalimy.

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Nasz projekt ma na celu kształtowanie wśród dzieci nawyków zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz promowanie dbałości o zdrowie poprzez różnorodne aktywności fizyczne. Uważamy, że wczesne rozwijanie takich postaw jest kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju, dobrego samopoczucia oraz zapobiegania problemom zdrowotnym w przyszłości.

Śląskie metro

Makieta prezentuje panoramę Katowic na górnej platformie. Na dolnej znajduje się metro. Projekt wyjaśnia zjawisko elektromagnetyzmu, w tym siły elektrodynamicznej. Uczestnicy maga zmieniać parametry "pociągu", zmieniając pole magnetyczne i natężenie prądu.

Modelarstwo rakietowe od podstaw

Podczas 8. ŚFN KATOWICE chcemy pokazać naszą pasję jaką jest budowa modeli rakiet i modelarstwo kosmiczne. Zamierzamy pokazać na czym polega modelarstwo rakietowe oraz jak w ogóle zacząć przygodę z tym hobby. Zaprezentujemy proste, podstawowe rakiety małej mocy, pokażemy z czego można taki prosty model wykonać, skąd wziąć materiały oraz jak bezpiecznie wykonać start rakiety. Następnie pokażemy nasze bardziej zaawansowane konstrukcje. Zamierzamy przez to pokazać jak od prostych małych modeli przejść do budowania bardziej zaawansowanych konstrukcji.

Nauka dla płuc -płuca dla życia. Zanieczyszczenia pyłowe i ich pływ na nasze życie.

Zaprezentowany zostanie wpływ zanieczyszczeń na nasze zdrowie. Pochylamy się nad zanieczyszczeniami pyłowymi i chętnie dzielimy się analizą naszych działań badawczych. W jaki sposób wykorzystać czujnik zanieczyszczeń? W jaki sposób odczytywać dane? Jakie są normy dla zanieczyszczeń pyłowych? W przedstawionych eksperymentach zostanie wykorzystany czujnik zanieczyszczeń wraz z wykorzystanym Micro:bitem. Podczas warsztatów prowadzonych na naszym stanowisku będzie możliwość wykonania modelu płuc z materiałów recyklingowych.

Dlaczego nadprzewodnik lewituje? Czyli słów kilka o zblokowaniu kwantowym

Projekt ma na celu popularyzację zjawiska nadprzewodnictwa wykorzystywanego obecnie m.in. w lewitujących pociągach, czy rezonansie magnetycznym. Dotychczas odkryte materiały wykazujące zdolności nadprzewodzenia wymagają schłodzenia ich do niskich temperatur, jednak z roku na rok naukowcy odnajdują nowe materiały o coraz to wyższych temperaturach krytycznych. Zainteresowanie młodych, przyszłych naukowców tym tematem z pewnością zwiększa szansę na odkrycie nadprzewodnika działającego w temperaturze pokojowej.

Pomóż! Uratuj psiaka

Projekt "Pomóż! Uratuj psiaka" to inicjatywa innowacyjno-społeczna, która ma na celu zwiększanie świadomości i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób nie(do)słyszących. Głównym celem jest opracowanie aplikacji mobilnej, która zapewni szybki dostęp do informacji na temat pomocy w nagłych przypadkach związanych z czworonożnym przyjacielem. Projekt skierowany jest dla wszystkich, w tym dla osób nie(do)słyszacych, dla których dostęp do takich informacji jest znacznie ograniczony.

Pomaganie to działanie

Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Udzielenie pierwszej pomocy osobie w zagrożeniu zdrowia lub życia jest naszym obowiązkiem. Szybka reakcja i działanie w trudnych sytuacjach może okazać się kluczowe. Jak pomóc osobom, które uległy wypadkowi lub po prosu upadły, albo straciły przytomność ? Jak reagować w sytuacji, gdy inni panikują, albo nie wiedzą co robić ? Czy udzielanie pierwszej pomocy jest to trudne? Co należy robić po kolei ? Na te i inne pytania odpowiemy na naszym stanowisku.