Kod
11

Czy poezja śląska musi być po śląsku?

Wiele osób zastanawia się, co oznacza określenie „literatura śląska”? Czy to określenie przysługuje literaturze dotyczącej Śląska? pisanej przez osobę związaną ze Śląskiem? czy wreszcie można je stosować wyłącznie wobec literatury pisanej po śląsku? A może każda z tych kategorii po trochu wpisuje się w taki właśnie ogląd literatury śląskiej? Może też trzeba sobie zadać pytanie: czy takie doprecyzowania są w ogóle potrzebne. O tym i innych aspektach myślenia o literaturze będą rozmawiać: Romuald Cudak, teoretyk literatury i Mirosław Syniawa, wybitny śląski poeta i tłumacz.

FameLab: Inspiring Science Communication at its Best!

FameLab to największy na świecie konkurs w zakresie komunikacji naukowej (science communication). Ideą Konkursu jest popularyzowanie nauki oraz przedstawianie skomplikowanych zagadnień naukowych w zrozumiały sposób.<br><br>Gośćmi panelu będą laureaci tegorocznej edycji FameLab, którzy opowiedzą o swoich konkursowych doświadczeniach:<br>– dr inż.

The role of Polish Partners in Rebuilding the Ukrainian Higher Education System

Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu (Ukraina), z-cy dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr. Łukasza Gołoty, prorektora ds. współpracy krajowej i międzynarodowej UŚ, prof. dr hab. Tomasza Pietrzykowskiego, koordynatorki UŚ uniwersytetu europejskiego Transform4Europe, dr hab. Małgorzaty Myśliwiec, prof. UŚ. <br><br>Państwowy Uniwersytet w Mariupolu w Ukrainie jest członkiem stowarzyszonym sojuszu Transform4Europe, jednego z 55 uniwersytetów europejskich.

EU TalentON: Build the Team, Shape the Future

Konkurs EU TalentOn we wrześniu 2024 był organizowany w Katowicach przez Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki w ramach głównych obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024. To wydarzenie, w ramach którego młodzi, utalentowani naukowcy poszukiwali rozwiązań globalnych wyzwań. Konkurs jest inicjatywą Komisji Europejskiej, a jego celem jest promowanie współpracy i wymiany informacji między młodymi naukowcami. Wydarzenie przybliża naukę obywatelom, zapraszając ich do współtworzenia rozwiązań problemów współczesnego świata.

Z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do Helsinek i w świat! Jak zrobić startup znany na całym świecie?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym, że nigdy nie należy się poddawać, a z idei, konsekwencji i mądrego wsparcia wyrastają wielkie, znane na całym świecie przedsięwzięcia. Porozmawiamy o efektywnym wspieraniu młodych i dobrym starcie w przyszłość oraz kosmicznym efekcie współpracy nauki z biznesem, który wykorzystał ICEYE (dziś jedna z największych na świecie firm branży kosmicznej, warta ponad miliard dolarów). Wspólnie zastanowimy się, jak doświadczenia ICEYE wykorzystać w GZM i uczelniach na naszym terenie.

Pasożyty, wszystkojady – grzyby to fascynujący, obcy świat

Saprofityczne, pasożytnicze, symbiotyczne – w wielkim spektaklu przyrody grzyby obsadzają wszelkie wyobrażalne role. A przy tym swoją arcyważną pracę wykonują na drugim planie. Jak bardzo ich nie doceniamy? Dr hab. Anna Muszewska – mykolożka i bioinformatyczka, profesorka Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, szefowa tamtejszej Pracowni Bioinformatyki Grzybów. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Czarnecka w ramach sceny Pulsar.

Samice ludzkie i nieludzkie – niedoceniane i niezbadane

Skromne, nieśmiałe i monogamiczne – tak zwykliśmy myśleć o samicach, nie tylko ludzkiego gatunku. Tymczasem płeć żeńska nie pokrywa się ze stereotypem, nierzadko dramatycznie. A jak konkretnie? Marta Alicja Trzeciak – z wykształcenia lekarka weterynarii i dziennikarka, zawodu i pasji – popularyzatorka nauki i fact-checkerka (Stowarzyszenie Demagog). Autorka książek popularnonaukowych. Autorka Pulsara. Rozmowę poprowadzi Karol Jałochowski w ramach Sceny Pulsar.