„Rowerem przez Amerykę – 24 000 km z Alaski do Argentyny”, czyli kolejne webinarium ŚFN

W najbliższym webinarium organizowanym pod auspicjami ŚFN Maria Garus, solo podróżniczka przemierzająca świat na rowerze i pierwsza Polka, która przejechała całą Amerykę, opowie o swoim niezwykłym rajdzie z Alaski do Argentyny.

Spotykamy się tradycyjnie w środę (tym razem 3 lutego) o godz. 20.00 na FB Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – link do transmisji online pojawi się już wkrótce, a link do wydarzenia na Facebooku dostępny jest TUTAJ. Podczas webinarium będzie można zadawać pytania –prowadząca odpowie na pewno na część z nich. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Tematem webinarium jest solo podróż: ta, którą odbywa się w przestrzeni zewnętrznej, wiodąca od zimnej Północy, przez upały i morze karaibskie Ameryki Środkowej po szczyty Andów i kulturę indiańską w Ameryce Południowej, ale przede wszystkim ta, którą odbywa się w przestrzeni wewnętrznej emocji takich jak lęk, samotność, ból i złość. Po to, by je rozbroić i uwolnić, a następnie zamienić na pozytywy: zaufanie we własne siły, miłość do siebie samej, siłę, by przeć naprzód, oraz odwagę, by nie poddawać się mimo przeciwności.

Maria Garus jest solo podróżniczką przemierzającą świat na rowerze. Pierwsza Polka, która przejechała na rowerze Amerykę – z Alaski do Argentyny, trasą przez Góry Skaliste i Andy. Przejechany dystans: 24 000 km. Rekord wspinaczki górskiej na rowerze: 5124 m. Czas przejazdu: 33 miesiące bez przerwania. Nauczyła się w trasie podróży języka angielskiego i hiszpańskiego (od podstaw). Wzięła udział w kilku wolontariatach: w szpitalu indiańskim i z żółwiami. Jako jedna z nielicznych białych, brała udział w rozprawie sądowej w ramach prawa indiańskiego w Ekwadorze. Jej podróż zakończył wybuch pandemii i konfiskata roweru przez władze Argentyny oraz ewakuacja przez ambasadę Polski w Buenos Aires.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. ŚFN został laureatem w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki w kategorii zespół! Konkurs organizowany jest przez serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To już druga ważna nagroda – po Złotej Róży EUPRIO – którą uhonorowany został festiwal.

Piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE musiała zostać przeniesieniona z kwietnia na maj i obecnie zaplanowano ją na czas między 29 a 31 maja. Aby zwiększyć szansę na przygotowanie ŚFN w zakresie możliwie najpełniejszym (jeśli chodzi o program i formułę) oraz jak najbardziej bezpiecznym dla publiczności, wciąż szukamy możliwości przeprowadzenia festiwalu w październiku.

Z powodu pandemii oddaliśmy się od siebie, ale niezmiennie wierzymy, że nauka ponownie nas do siebie zbliży!

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 

Edycja: