Jesteś tutaj

Scena „Czytamy naturę”

Jedną z nowości tegorocznego Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest scena „Czytamy naturę” przygotowana przez Łukasza Lamżę.

Łukasz Lamża to jeden z ambasadorów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, z którym jest związany od 3. edycji. Na co dzień zajmuje się dziennikarstwem naukowym, pisarstwem i tłumaczeniem literatury popularnonaukowej, jego teksty są publikowane w „Tygodniku Powszechnym”. To filozof przyrody. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach którego popularyzuje bliskie mu dziedziny nauki – głównie kosmologię i astrofizykę.

Pierwszego dnia festiwalu (4 grudnia) Łukasz Lamża poprowadzi scenę „Czytamy naturę”. Będzie ona miejscem spotkań i rozmów z zaproszonymi gośćmi, m.in. Justyną Lauer – projektantką graficzną specjalizującą się w wizualizowaniu informacji, Lechem Mazurczykiem – infografikiem, który od 15 lat prowadzi szkolenia z komunikacji wizualnej, Maxem Skorwiderem – artystą grafikiem, ilustratorem książek dla dzieci, a także Agatą Mendziuk – fotografką konceptualną i narracyjną.

Kolejnego dnia wydarzenia (5 grudnia) na scenie „Czytamy naturę” Lech Mazurkiewicz przeprowadzi zamknięte warsztaty z wizualizacji wiedzy i robienia ikonografik.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć trzy wystawy.

Pierwsza, zatytułowana Lamża i przyjaciele, to trzy prace stworzone niezależnie przez czworo twórców specjalnie dla sceny „Czytamy naturę” i Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Jaką rolę pełni obraz w naszym zrozumieniu świata? Czy wiedza może być piękna? Na te pytania starają się odpowiedź Agata Mendziuk (Te orchidee nie istnieją), Lech Mazurczyk i Łukasz Lamża (Zapomniane królestwo) oraz Max Skorwider (Mapa nauki).

Druga, Katowice, 4 grudnia 2022 roku p.n.e., to pięć prac stworzonych przez studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych na temat, który zadał im Łukasz Lamża: co działo się tu, gdzie teraz stoimy, w znajomym nam roku 2022, ale przed naszą erą? Kim byli ci ludzie, jak żyli, o czym marzyli? Na bazie najnowszych danych archeologicznych i solidnej wiedzy historycznej powstało 15 świetnych prac, z których ostatecznie prezentujemy pięć – ich autorami są: Konrad Sikora, Aleksandra Siudak, Julia Kapes i Ewa Duda (wszyscy z Pracowni ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach) oraz Maja Rakowska (Pracownia informacji wizualnej i Pracownia ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach).

Trzecia wystawa, Przyjrzyj się dokładnie, to sześć pięknych, wysokiej jakości zdjęć w ultrawysokiej rozdzielczości, przedstawiających sześć tajemniczych przedmiotów. Tytuły tych zdjęć brzmią następująco: 1. Prehistoryczna osada słowiańska, zdjęcie radarowe, 2. Gęste skupisko gwiazd, gromada kulista M69, 3. Kopalnia piasku w Australii, zdjęcie lotnicze, 4. Bakterie we wnętrzu słomki do picia, 5. Wielkoskalowa struktura Wszechświata oraz 6. Słońce w podczerwieni. Co właściwie widać na tych fotografiach? Czy w konia robi nas Łukasz Lamża, autor tej wystawy, czy sam świat?

Na oba dni festiwalu obowiązuje rejestracja dostępna na stronie Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Dla osób zainteresowanych udziałem zarówno w warsztatach, jak i wykładach na scenie „Czytamy naturę” wymagana jest osobna rejestracja, która ruszy w niedzielę 13 listopada.

Polski
Główna grafika: 
drzewa w lesie
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika