Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show z prof. Janem Kisielem

Scena Premier Naukowych (SPN) to nowa inicjatywa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach SPN prezentować będziemy aktualne dokonania z wszystkich dyscyplin realizowanych na UŚ. Zapraszamy do udziału w spotkaniach z badaczami, autorami publikacji, osobami organizującymi inspirujące działania oraz twórcami projektów naukowych na uczelni, która jest liderem ŚFN KATOWICE. Niepowtarzalną okazją, żeby posłuchać wyjątkowego naukowca, który w przystępny sposób mówi o swojej pracy, jest SPN: Naukowy Talk Show.

Podczas pierwszego naukowego talk show online gościć będziemy prof. dr. hab. Jana Kisiela, fizyka jądrowego z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, który opowie o przełomowych badaniach nad antymaterią, które trafiły na okładkę „Nature”. W prestiżowym czasopiśmie naukowym opublikowane zostały wyniki badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców w ramach eksperymentu neutrinowego Tokai-to-Kamioka (T2K). Odkrycie ma pomóc zrozumieć między innymi, dlaczego we Wszechświecie jest zdecydowanie więcej materii niż antymaterii i z czego wynika różnica praw fizyki rządzących cząstkami i antycząstkami. W eksperymencie T2K biorą udział fizycy z grupy badawczej „Fizyka jądrowa” Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierowanej przez prof. dr. hab. Jana Kisiela. O wkładzie naukowców z UŚ oraz o samym eksperymencie można było przeczytać w tekstach Małgorzaty Kłoskowicz na łamach „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” oraz w półroczniku No Limits”.

Wydarzenie odbędzie się 19 listopada 2020 roku o godz. 18.00 w katowickim „Miejscowniku” – księgarni, miejscu spotkań autorskich, pokazów i debat filmowych. Zapraszamy do udział w talk show z prof. Kisielem za pośrednictwem trasmisji online na na kanałe Uniwersytetu Śląskiego na platformie YouTube oraz na stronie wydarzenia na Facebooku!

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Katowice, ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz absolwent UŚ – Jarosław Juszkiewicz. W trakcie rozmowy będzie można zadawać pytania na czacie, a już po jej zakończeniu – także na platformie Zoom (ID spotkania: 824 9182 8672, hasło: mK4TKe).

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 

Edycja: