Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show z reżyserem Grzegorzem Paprzyckim

Zapraszamy na czwartą odsłonę organizowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show. Cykl promuje ciekawe, inspirujące i nagradzane dokonania osób związanych z liderem Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Gościem SPN będzie tym razem Grzegorz Paprzycki, którego film Mój kraj taki piękny ma szansę na nominację do Oscara.

Mój kraj taki piękny w reżyserii absolwenta Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach to dokument pokazujący Polskę jako miejsce, gdzie nacjonalizm wyszedł z podziemia i stał się prawdziwym zagrożeniem. Dzieło Paprzyckiego poruszyło krytyków, otrzymało wiele branżowych nagród i znalazło się na tzw. długiej liście filmów kandydujących do Nagrody Akademii Filmowej. Reżyser zwraca uwagę zarówno na ofensywę ruchów skrajnie prawicowych, które w ciągu ostatnich kilku lat dostały się do głównego nurtu polskiej polityki, jak i ludzi stojących z lewej oraz prawej strony dyskursu światopoglądowo-politycznego, którzy są zdeterminowani, by bronić wyznawanych przez siebie zasad i wartości. Dzieli ich jedno: stosunek do ideologii narodowej.

Spotkanie odbędzie się online 11 lutego 2021 roku o godz. 18.00. Transmisję będzie można obejrzeć na kanale Uniwersytetu Śląskiego na platformie YouTube (w języku polskim oraz w języku angielskim), a na także na Facebooku UŚ (w języku polskim). Tradycyjnie podczas spotkania będzie można zadawać pytania na czacie. Spotkanie poprowadzi Ewa Niewiadomska – dziennikarka Polskiego Radia Katowice. Po spotkaniu osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w rozmowie z Grzegorzem Paprzyckim na platformie Zoom. Dotychczasowe spotkania Sceny Premier Naukowych dostępne są na kanale UŚ na platformie YouTube.

Zobacz trailer filmu Grzegorza Paprzyckiego:

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 

Edycja: