ŚFN laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2020!

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego! Nagrodę główną, czyli tytuł Popularyzatora Nauki 2020, otrzymał dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki UŚ, od począku związany z ideą ŚFN!

Organizowany od 2005 roku Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób. Zwycięstwo w tak ważnym konkursie jest dla nas powodem do ogromnej dumy – ŚFN jest dla nas wszystkich czymś absolutnie wyjątkowym. Posłuchajcie sami:

Kapituła konkursowa doceniła, że ŚFN to „obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, mimo że zadebiutowało jako niewielka, lokalna inicjatywa w 2016 roku”. O konsekwentnym rozwoju ŚFN najlepiej świadczą liczby: cztery dotychczasowe edycje przyciągnęły do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach prawie 150 tysięcy osób, a kolejnych prawie 60 tysięcy widzów śledziło przebieg festiwalu za pośrednictwem transmisji internetowej! Na początku Uniwersytet Śląski w Katowicach, jako pomysłodawca i lider przedsięwzięcia, przekonał do współpracy Politechnikę Śląską oraz inne katowickie uczelnie: Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademię Wychowania Fizycznego oraz Akademię Sztuk Pięknych. Przed trzecią odsłoną do tego grona dołączył Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Przed piątą edycją przełączyły się do nas Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Politechnika Częstochowska, a zatem obecnie konsorcjum festiwalowe liczy siedem uczelni z województwa śląskiego (podczas pierwszej i czwartej edycji w gronie tym była również Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej). Na ŚFN gościliśmy 82 gości specjalnych, w tym aż 19 zagranicznych (na czele z astronautką NASA Nicole Stott, austriackim pisarzem Markiem Elsbergiem czy założycielem SETI Sethem Szostakiem), a nasi przedstawiciele sami gościli na kilku zagranicznych festiwalach nauki, podpatrując najlepszych w organizacji tego typu wydarzeń oraz nawiązując z nimi współpracę.

Tytułem Popularyzatora Nauki 2020 uhonorowny został dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ. Prof. Jarosz, który od począku związany jest z ideą ŚFN, prowadzi od 1983 roku wykłady z pokazami eksperymentów pod nazwą „Osobliwości Świata Fizyki”, jest wielotnim koordynatorem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci,  a także przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Panie Profesorze, serdecznie gratulujemy!

Pozostałe cztery kategorie, w jakich przyznano nagrody w 16. edycji konkursu, to: animator, instytucja i media. Lista wszystkich wyróżnionych dostępna jest TUTAJ, a zestawienie wszystkich nominowanych – TUTAJ.

Warto przypomnieć, że to kolejne wyróżnienie dla ŚFN: w czerwcu 2019 roku festiwal zdobył Złotą Różę EUPRIO, czyli pierwszą nagrodę dla najlepszego działania marketingowego wśród wydarzeń popularnonaukowych w Europie.

Jako zespół organizujący ŚFN serdecznie dziękujemy za docenienie naszych dotychczasowych wysiłków, a nagrodę w tak prestiżowym konkursie traktujemy przede wszystkim jako wezwanie do jeszcze rzetelniejszej pracy na rzecz kolejnych edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Z wiadomych względów organizacja najbliższej jest sporym wyzwaniem – ponieważ szpital polowy będzie funkcjonował w budynku MCK co najmniej aż do kwietnia, musieliśmy zrezygnować z pierwotnej daty festiwalu i przenieść go na ostatnie dni maja (29–31 maja). Aby zwiększyć szansę na przygotowanie ŚFN w zakresie możliwie najpełniejszym (jeśli chodzi o program i formułę) oraz jak najbardziej bezpiecznym dla publiczności, wciąż szukamy możliwości przeprowadzenia festiwalu w październiku.

Z powodu pandemii oddaliśmy się od siebie, ale niezmiennie wierzymy, że nauka ponownie nas do siebie zbliży!

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 

Edycja: