ŚFN on Tour znów wyrusza w trasę! 3 i 4 czerwca będziemy uczestniczyć w trzeciej edycji Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry, która odbędzie się w Parku Kopczyńskiego w Wiśle. Kolejna odsłona festiwalu także tym razem pragnie przybliżyć postać oraz uczcić pamięć Jerzego Pilcha, a uczestnicy wydarzenia odbywającego się w rodzinnej miejscowości słynnego pisarza ponownie zostaną zabrani w literacką podróż przez jego życie i twórczość.
Na uczestników tej wędrówki (niejednokrotnie dosłownej!) czekają liczne wykłady, angażujące warsztaty, bliskie spotkania ze sztuką, a także – być może przede wszystkim – spotkania autorskie i debaty z twórcami na co dzień zawodowo zajmującymi ze słowem. To wyjątkowe wydarzenie także dla nas – ŚFN KATOWICE jest partnerem festiwalu już od jego początków, a nasz dyrektor generalny, prof. Ryszard Koziołek, jest także przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Granatowe Góry!
Przebywając w następny weekend w Wiśle, szukajcie naszego kolorowego, festiwalowego namiotu, gdzie będziemy czekać z aktywnościami, które specjalnie dla Was przygotowaliśmy na to wydarzenie. W ramach Festiwalu Granatowe Góry zorganizujemy stanowisko pokazowe pt. „Fascynujący świat ukryty w codziennych materiałach” – nasi naukowcy postarają się wyjaśnić, jakie ciekawe zjawiska fizyczne i chemiczne zachodzą w znanych i używanych przez nas materiałach. Wspólnie poznamy różne sposoby na to, jak nauka może nam pomagać i służyć w codziennym życiu (i je znacznie ułatwiać!), a – za pomocą mikroskopów – poznamy „prawdziwe wnętrze” badanych tworzyw i próbek biologicznych.
Uruchomimy także Strefę dostępności, w której odwiedzający poznają alternatywne metody komunikacji, a także będą mogli doświadczyć, jak wygląda życie, kiedy zmysły są ograniczone, oraz dowiedzieć się, jakie urządzenia mogą w takiej sytuacji poszerzyć oraz wesprzeć funkcjonowanie w społeczeństwie. Ta przestrzeń wpisze się również w prowadzoną przez Uniwersytet Śląski (partner główny festiwalu) kampanię zatytułowaną „Nauka dostępna dla wszystkich”, której głównym zadaniem i celem jest uświadamianie społeczeństwu, że Uniwersytet jest miejscem otwartym, uniwersalnym i dostępnym dla każdego*. Strefie Dostępności będzie towarzyszyła także wystawa fotografii „Przemiany” autorstwa Agnieszki Majnusz. Nasze festiwalowe miejsce będzie można odwiedzić: w sobotę (3 czerwca) w godzinach 9.00–18.00 i w niedzielę (4 czerwca) od 9.00 do 16.00.
Podczas Festiwalu Granatowe Góry wystąpi również prof. Ryszard Koziołek: w Domu Zborowym poprowadzi spotkanie o kapłaństwie kobiet w kościele luterańskim (sobota, godz. 13.30–15.00), w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia wygłosi wykład pt. „Co po Pilchu” (sobota, godz. 16.30–18.00), a na Placu Hoffa będzie gościem spotkania poświęconego jego ostatniej książce, które poprowadzi Andrzej Drobik (niedziela, 13.30–15.00).
Czym w ogóle jest ŚFN on Tour? To wyjazdowe, festiwalowe pokazy i aktywności, które prezentujemy uczestnikom, pojawiając się gościnnie na różnych wydarzeniach i festiwalach sprzyjających promowaniu nauki. Nasza mobilna strefa proponuje stoiska pokazowe realizowane przez wystawców ŚFN KATOWICE, spotkania z naukowcami, wykłady oraz wiele innych atrakcji, które regularnie zmieniamy i dostosowujemy do tematyki wydarzenia. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wychodzi w świat, by jeszcze ciekawiej i z nową energią promować naukę – utrwalać miłość tych, którzy już się w niej zakochali, jak i pozyskiwać nowych pasjonatów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z daną dziedziną nauki!
Festiwal Granatowe Góry to doskonała okazja, by „wyśledzić” naszych naukowców z ŚFN on Tour – znajdźcie nas w zielonej przestrzeni Parku Kopczyńskiego, gdzie będziemy na Was czekać z niecierpliwością! Nie zapomnijcie także, że siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się w tym roku w dniach 9–11 grudnia!
* Kampania jest realizowana w ramach projektu „DUO – Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą” (DUO) współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

