Jesteś tutaj

Śląska Nagroda Naukowa 2022: poznaliśmy laureatów

18 marca 2023 roku odbyła się gala wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej w ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE przyznawana artystom, badaczom, naukowcom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju i promowania śląskiej nauki.

Uroczystą galę otworzył dyrektor generalny ŚFN i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. W gali wzięli udział również prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa, wiceprezydent Miasta Katowice Waldemar Bojarun oraz wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryk Borczyk.

W trakcie gali ogłoszono laureatów Śląskiej Nagrody Naukowej w ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, wybieranych przez wszystkie uczelnie współorganizujące festiwal. Nominowani wyłaniani są spośród pracowników oraz doktorantów danej uczelni według własnej, wewnętrznej procedury.

Grafika z napisem Śląska Nagroda Naukowa 2022. Na prawo od środka znajduje się logotyp Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Spośród 40 nominowanych w trzech kategoriach (tj.: pracownik, doktorant, Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice) znalazło się 15 kobiet i 25 mężczyzn. Nagrodzeni zostali wybrani przez kapitułę nagrody kierowaną w tym roku przez prof. dr hab. n. med. Katarzynę Mizię-Stec, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ponadto wręczono nagrodę specjalną przyznaną przez Prezydenta Miasta Katowice osobie prowadzącej działalność naukową na rzecz społeczności Katowic. Galę poprowadziła Marta Sudnik-Paluch, dziennikarka radia eM.

Laureatami Śląskiej Nagrody Naukowej 2022 w kategorii pracownik zostali:

• Uniwersytet Śląski w Katowicach – dr Jan P. Matuszyński

• Politechnika Śląska – dr hab. inż. Sebastian Student, prof. PŚ

• Śląski Uniwersytet Medyczny – prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig

• Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie – prof. dr hab. Yuriy Povstenko

• Politechnika Częstochowska – prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski

• Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach – dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek, prof. UE

• Akademia Wychowania Fizycznego im Jerzego Kukuczki w Katowicach – dr hab. Arkadiusz Stanula, prof. AWF Katowice

• Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach – prof. dr hab. Jan Szmatloch

Laureaci kategorii pracownik otrzymali nagrody finansowe w wysokości 12 000 zł, a także statuetkę, której autorką jest dr hab. Katarzyna Pyka, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Statuetki Śląskiej Nagrody Naukowej stojące obok siebie

Fot. Matylda Klos

 

Nagrodę w wysokości 6000 złotych, ufundowaną przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, w kategorii doktorant otrzymała mgr inż. Justyna Mika z Politechniki Śląskiej.

Z kolei Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice, w wysokości 6000 zł, ufundowana przez Prezydenta Miasta, została wręczona dr hab. inż. Grzegorzowi Sierpińskiemu, prof. PŚ z Politechniki Śląskiej.

Sylwetki wszystkich laureatów można znaleźć w zakładce „LAUREACI 2022”.

Laureaci i nominowani do nagrody wzięli udział w akcji naukowej pt. „Naukowe zaczepki”, udzielając krótkich odpowiedzi na pytania z zakresu ich dziedziny badawczej. Odpowiedzi naukowców można przeczytać w zakładce „NAUKOWE ZACZEPKI”.


6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Polski
Główna grafika: 
Statuetki Śląskiej Nagrody Naukowej stojące obok siebie
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika