Jesteś tutaj

Spotkanie z Sylwią Chutnik na 6. ŚFN 

Ciąg dalszy prezentacji sylwetek gości 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Dziś przedstawiamy niezwykle barwną osobowość polskiej kultury – doktorkę nauk humanistycznych, pisarkę, publicystkę, działaczkę społeczną, promotorkę czytelnictwa, ale również… wokalistka punkowego zespołu, Sylwię Chutnik.

Z wykształcenia nasza gościni jest kulturoznawczynią, absolwentką Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Należy do Związku Literatów Polskich oraz Unii Literackiej. Jest kuratorką licznych festiwali i inicjatyw literackich (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Apostrof i Kawiarni Literackiej OFF Festivalu). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Jej felietony można czytać w „Polityce”, „Pani”, „Wysokich Obcasach”, „Gazecie Stołecznej” i wielu portalach internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”.

Sylwia Chutnik na tle łąki żółtych kwiatów

Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galerii Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Teksty naukowe Sylwii Chutnik znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Uzyskała stypendia Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010 oraz Instytutu Goethego 2010.

Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada m.in. w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki” oraz w Radzie Funduszu Feministycznego.

Jest również wokalistką punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast „Radio Sylwia” i „Elgiebete TV”.

Polski
Główna grafika: 
Postać żeńska siedzi i czyta książkę, opierając rękę na kolanie
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika