Jesteś tutaj

„Świadomość wody” nad Rawą – niecodzienny projekt Jagody Woźny

Spacerując bulwarami Rawy, nie sposób nie odnieść wrażenia, że zrobiło się tam nieco bardziej… kolorowo. Wielobarwne ławki, płytki chodnikowe i murki to dzieło Jagody Woźny. Jej projekt „Świadomość wody”, który powstał z myślą o 5. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE ma na celu stworzenie interakcji między płynącą tutaj – nieco ukrytą – rzeką a strumieniem przechodniów.

Artystka zwraca uwagę, że przestrzeń urbanistyczna w miastach często dominuje nad przyrodą, przez co zapominamy o istocie, potędze i uniwersalności natury. „To ona tworzy życie, nasze ciała, naszą świadomość – jest wszędzie”, podkreśla Jagoda Woźny, zadając pytanie, czy wystarczająco troszczymy się o coś tak cennego.

Na betonowych elementach architektury powstała malarska zagadka, stworzona z 40 osobnych obrazów. Każdy z nich niesie inne przesłanie, wywołuje skojarzenia, zaprasza do rozmyślań. Wszystkie obrazy posiadają także wspólny mianownik. Do jego odgadnięcia zaproszeni są odwiedzający to miejsce ludzie.

Jagoda Woźny określa siebie jako nomadkę, która nie podąża utartymi szlakami. Jako malarka scenografka wychodzi poza wymiary płótna. Cierpi na „nadpobudliwość” i nieposkromioną ciekawość świata, której efektem ubocznym jest kreatywność i wewnętrzna potrzeba tworzenia. W dawnych cywilizacjach odnajduje abstrakcyjne, magiczne korzenie człowieka, które zestawione ze współczesnymi intelektualnymi i materialnymi realiami, przynoszą jej nieskończone źródło inspiracji. Osobistych korzeni dopatruje się w duchowości, fascynacji nauką, miłości do istot żywych i natury oraz bajkowej utopii wpojonej w dzieciństwie. Pochodzeniem z Polski, sercem z Ziemi, duchem – Kosmitka.

Zapraszamy również do odwiedzenia mediów społecznościowych Jagody Woźny: Facebooka i Instagrama.

 

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika