prof. Krzysztof Nowosielski

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W 2013 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, w 2017 został specjalistą w dziedzinie ginekologii onkologicznej, a w 2019 ukończył specjalizację w dziedzinie seksuologii. W latach 2015–2018 był Ordynatorem Oddziału Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie, a w latach 2018–2020 pełnił funkcję Kierownika Oddziału Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Powiatowego w Czeladzi. 

Katarzyna Siwczyk

Redaktorka, dziennikarka, autorka książek o Śląsku i śląskiej tożsamości („Żeby zrozumieć Śląsk”, „Kobiety ze Śląska”). Od 15 lat związana z mediami w województwie śląskim. Autorka podcastów naukowych Politechniki Śląskiej oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Prowadzi spotkania autorskie, debaty i konferencje o szerokiej tematyce (tożsamość kulturowa, edukacja medialna i ekologiczna, transformacja energetyczna, cyberbezpieczeństwo, wyzwania związane z AI).

dr Bartłomiej Gabryś

Nauczyciel akademicki Katedry Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, kierownik studiów podyplomowych „Przedsiębiorczość dla nauczycieli”, prowadzący międzynarodowe i krajowe badania w obszarze przedsiębiorczości i zarządzania (GEM, RSI, NCN, KBN). Autor licznych publikacji, w tym ponad 20 opublikowanych za granicą (w języku angielskim). Wielokrotny członek Komisji Oceny Wniosków w projektach współfinansowanych przez UE. Ekspert ekonomiczny regularnie wypowiadający się dla mediów.

dr Urszula Biel

Absolwentka kulturoznawstwa (specjalność filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim, doktor nauk humanistycznych (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk). Autorka pierwszych monografii poświęconych dziejom kina na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym na temat polskiej (Śląskie kina między wojnami, czyli przyjemność upolityczniona, Katowice 2002 i niemieckiej części regionu (Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie, Poznań 2020) oraz licznych tekstów poświęconych tej tematyce, w publikacjach zbiorowych polskich i zagranicznych.

Krzysztof Kurdyła

Specjalista w dziedzinie technologii kosmicznych, zwłaszcza zjawiska New Space oraz militarnych i gospodarczych aspektów wyścigu kosmicznego. W Fundacji Nauka. To Lubię odpowiada za projekty kosmiczne. Jego konto o tej tematyce na platformie X jest jednym z najpopularniejszych w Polsce.

dr Bartosz Konopka

Reżyser nominowany do Oscara® za dokument Królik po berlińsku. Autor wielokrotnie
nagradzanych dokumentów (Ballada o kozie, Sztuka znikania, Nowa Warszawa, Droga do mistrzostwa) oraz fabuł (Wyrwa, Krew Boga, Lęk Wysokości, Z łóżka powstałeś, Trójka do wzięcia). Reżyser głośnych seriali: W głębi lasu i Zachowaj spokój (Netflix), Lady Love, Skazana 1-4, Nieobecni, Pod powierzchnią, Aż po sufit, Lekarze (Warner/Max), Mały Grand Hotel (Canal+). 

Barbara Krzyżewska

Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, aplikantka radcowska w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. 

Na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła prawo, filozofię i bioetykę. Studiowała też w College of Europe, gdzie uzyskała dyplom Master of Arts w zakresie European Interdisciplinary Studies. Rozprawę doktorską o wynalazkach biotechnologicznych pochodzenia ludzkiego przygotowuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.