Kod
dla_doroslych

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Nasz projekt ma na celu kształtowanie wśród dzieci nawyków zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz promowanie dbałości o zdrowie poprzez różnorodne aktywności fizyczne. Uważamy, że wczesne rozwijanie takich postaw jest kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju, dobrego samopoczucia oraz zapobiegania problemom zdrowotnym w przyszłości.

Mapowanie kultury węgla

Górnośląskie Zagłębie Węglowe? Zagłębie Dąbrowskie? Ostrava i Karvina czy Górny Śląsk? Jak stworzyć mapę tych złożonych zależności w czasach dekarbonizacji i zainteresować nią w dodatku wielbicieli kultury? Rozmowa będzie dotyczyć literatury, sztuki i związków między Polakami a Czechami, nie tylko przemysłowych. Zapraszamy.

Ołowica czeka na opowieść

Śmierć zasłużonej dla ratowania chorych katowickich dzieci Jolanty Wadowskiej-Król skłania do refleksji, co dalej z jej dziedzictwem. Czy Netflix i kręcony właśnie o niej film wystarczy, by zachować pamięć. Co jeszcze zostało po tej niezwykłej kobiecie. Do krainy pamięci i zapomnienia zabiorą Państwa osoby najściściej związane z tym dziedzictwem – naukowo, emocjonalnie i pisarsko.

Zielona Strefa Nauki w Katowicach - rozwiązanie inspirowane przyrodą?

Odkryta Rawa? Zielone bulwary nad rzeką? Nieustanny kontakt społeczności akademickiej z przyrodą? To tylko kilka dość naturalnych pomysłów na zagospodarowanie katowickiego kampusu UŚ. Naturalnych, ale czy realnych i potrzebnych? Czy nauka, która wie o przyrodzie wszystko, może się bez niej obyć w codziennym życiu? Na te pytania będzie próbowała odpowiedzieć ta właśnie debata.

Eksperymenty i instrumenty edukacji dla transformacji

Transformacja energetyczna wymaga nie tylko edukacji w wąskich, trudnych specjalnościach, to także edukacja dla klimatu, zielone kompetencje, zmiana nawyków konsumenckich, ale i zmiana stosunku własnego regionu, w którym dominował do niedawna przemysł ciężki. Będziemy rozmawiać o różnych doświadczeniach edukatorskich – od zajęć z najmłodszymi, przez tworzenie wielkich projektów edukacyjnych, po działalność takich instytucji jak jaworznicka Geosfera.

Citizen Science – mieszkańcy dla nauki

W rozmowie z gośćmi ŚFN zidentyfikujemy efektywność nowej aktywności uruchomionej w ramach EMNK 2024 - Citizen Science (CS), czyli „nauka obywatelska". Najczęściej CS ujmowana jest jako udział osób niebędących naukowcami w procesie gromadzenia danych naukowych zgodnie z protokołami i udział w ich w procesie opracowania, interpretacji tych danych i upowszechnienia, czyniąc z nich bezpośrednich uczestników tworzenia rzetelnej wiedzy o świecie np. w obszarze przyrody, społeczeństwa itd.

Swift na start: stwórz swoją pierwszą aplikację mobilną!

Nauka programowania to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności, ale także rozwijanie zdolności do rozwiązywania problemów i współpracy w zespole. Dodatkowo, umożliwia ona przekształcanie własnych pomysłów w rzeczywistość. Dołącz do interaktywnych warsztatów i stwórz swoją pierwszą aplikację w języku programowania Swift. Zajęcia prowadzone będą na iPadach, otwierając przed Tobą świat kreatywnych możliwości!

Zrozum Magię Maszyn. Wprowadzenie do machine learning z językiem Swift.

Chcesz dowiedzieć się, jak komputery uczą się na własnych błędach i podejmują decyzje niczym ludzki mózg? Zapraszamy na warsztat, w którym odkryjesz tajniki samouczenia się maszyn z pomocą aplikacji Swift Playgrounds! W prosty, interaktywny sposób poznasz podstawy machine learning, stworzysz własne modele i zobaczysz, jak technologia może przewidywać zachowania. Ten warsztat to idealne połączenie nauki i zabawy. Zrób pierwszy krok w stronę zrozumienia sztucznej inteligencji!