Jesteś tutaj

Wielkie nazwiska na Śląskim Festiwalu Nauki!

Wiktor Niedzicki to jeden z najbardziej znanych polskich popularyzatorów nauki. Przez 25 lat prowadził w TVP autorski program „Laboratorium”, który zyskał status kultowego – wiedzę o nauce, głównie fizyce, i najnowszych osiągnięciach techniki czerpały z niego przynajmniej dwa pokolenia Polaków. Oprócz 500 wydań „Laboratorium” Wiktor Niedzicki tworzył i prowadził w telewizji programy takie jak m.in. „Kuchnia”, „Świat według Einsteina” czy „Nobel dla Polaka”. Obecnie popularyzuje naukę poprzez widowiska dla dzieci i młodzieży, prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu prezentacji nauki, od 20 lat jest również starszym wykładowcą na Politechnice Warszawskiej.

Piotr Baron, absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy muzycznych w Polsce. Od 1984 roku praktycznie nieprzerwanie związany jest z Programem Trzecim Polskiego Radia. W lipcu 2007 roku został prowadzącym Trójkowej „Listy Przebojów”, którą obecnie prowadzi na przemian z Markiem Niedźwieckim po jego powrocie do stacji w kwietniu 2010 roku. Piotra Barona od kilku lat można usłyszeć także w przy okazji emitowanych raz do roku „Topów Wszech Czasów”: ogólnego (1 stycznia) oraz polskiego (w okolicach 1 maja).

Dr Tomasz Rożek, kolejny absolwent Uniwersytetu Śląskiego, swoją działalność popularyzatora nauki rozpoczynał jako współzałożyciel Śląskiej Kawiarni Naukowej. Od kilku lat jest szefem działu „Nauka i gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Słuchacze Trójki zadają mu „Pytania z kosmosu”, na której odpowiada w audycjach porannych, telewidzom znany jest przede wszystkim jako prowadzący programu „Sonda 2” na antenie TVP2 – to emitowana od marca 2016 roku nowa wersja kultowej „Sonda” (nadawanej w latach 1977–1989).

Filip Springer to z kolei jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów młodego pokolenia. Jego debiut literacki – reportaż Miedzianka. Historia znikania – w 2011 roku znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w 2012 w finale Nagrody Literackiej „Nike”, w tym samym roku był również  nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Książka 13 pięter zdobyła w zeszłym roku Śląski Wawrzyn Literacki, a jego ostatnie wydawnictwo – Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast – to zbiór reportaży z miast, które w 1999 roku przestały być stolicami województwa. Jako dziennikarz współpracował m.in. z „Polityką” i „Przekrojem”.

Wyżej wymienioną czwórkę będzie można spotkać 1 i 2 grudnia w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2017.

Polski
Główna grafika: 
Tagi: 

Nazwa użytkownika