xc

Kod
4

Academic Zone - Strefa Uczelni na 8. ŚFN

Odwiedź Academic Zone na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Ta interaktywna strefa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu J. Długosza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej im. K.

Spotkanie z Małgorzatą Lubelską-Sazanow na Przystanku Nauka

Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z Małgorzatą Lubelską-Sazanow po jej wykładzie "Kim jest pies w naszej rodzinie?" (Rynek Idei Miasta Nauki: Scena Obywatelska).

Czy poezja śląska musi być po śląsku?

Wiele osób zastanawia się, co oznacza określenie „literatura śląska”? Czy to określenie przysługuje literaturze dotyczącej Śląska? pisanej przez osobę związaną ze Śląskiem? czy wreszcie można je stosować wyłącznie wobec literatury pisanej po śląsku? A może każda z tych kategorii po trochu wpisuje się w taki właśnie ogląd literatury śląskiej? Może też trzeba sobie zadać pytanie: czy takie doprecyzowania są w ogóle potrzebne. O tym i innych aspektach myślenia o literaturze będą rozmawiać: Romuald Cudak, teoretyk literatury i Mirosław Syniawa, wybitny śląski poeta i tłumacz.

Ikony Śląska, czyli najbardziej kolorowe postacie z dziejów regionu. Maszketne Ślōnzoki

Terry Deary, twórca słynnych „Horrible Histories" powiedział, że to nie historia jest ciekawa, ale ludzie, którzy żyli przed nami. Dzieje Śląska są pełne niezwykłych postaci. Dziewczynka, która jednego dnia z ubogiej sieroty stała się milionerką, księżna nosząca buty na szyi, najlepszy piłkarz wszechczasów, którego dziś prawie nikt nie pamięta czy bogacz trzymający zwłoki swej żony w zamkniętej komnacie „Śląskiego Wersalu". To opowieści, od których uczniowie nie potrafią się oderwać. Poznajmy ich lepiej.<br>Dla wielu nauczanie o Śląsku nieodłącznie wiąże się z folklorem.