Jesteś tutaj

Wszystkie drogi prowadzą do… wiedzy, czyli festiwalowa „Via ad Scientiam"

Jednym z nowych elementów w programie tegorocznej, piątej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE była gra terenowa Via ad Scientiam, która powstała we współpracy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego z Uniwersytetem Śląskim Dzieci.

Na „drodze do wiedzy”, zaaranżowanej w obrębie festiwalowego plenerowego Miasta Nauki nad Rawą i prowadzącej od Bizancjum (katowickiego rynku) poprzez ulice Teatralną i Szkolną aż do Rzymu (okolic rektoratu UŚ), wędrowcy docierali do charakterystycznych kamieni milowych, przy których na podróżników czekały do wykonania zadania związane ze starożytnymi i historycznymi budowlami, wynalazkami i mitami.

Przy każdym kamieniu milowym uczestnicy gry brali również udział w miniwarsztatach, poznając prawa fizyki związane z zadaniami do wykonania, eksperymentując i budując samodzielnie poduszkowce, katapulty, krzywe wieże, samoblokujące się pomosty i konstrukcje nawiązujące do tematu każdego z przystanków. Zadania do wykonania, wraz z treścią miniwarsztatów i odpowiednimi prawami fizyki, eksponowane były na planszach zachęcających do zatrzymania się przy każdym kamieniu milowym. Uczestnicy gry, którzy przedstawili na karcie potwierdzenie wykonania wszystkich zadań, na końcu trasy otrzymywali drobne nagrody rzeczowe.

Gra trwała przez całą festiwalową niedzielę 10 października i wzięło w niej udział około 200 zespołów tworzonych łącznie przez 400–500 osób. Stanowiska cieszyły się także dużym zainteresowaniem, że nawet publiczność festiwalowa niebiorąca udziału w samej grze licznie korzystała z miniwarsztatów i eksperymentów.

Stanowiska przy kamieniach milowych obsługiwało ośmioro pracowników i doktorantów Instytutu Fizyki, Uniwersytetu Śląskiego Dzieci i administracji uniwersytetu, wspieranych przez 28 wolontariuszy.

Zdjęcia z gry terenowej Via ad Scientiam można zobaczyć TUTAJ.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika