Jesteś tutaj

Wybieramy się w kosmiczną podróż – Gala otwarcia 6. ŚFN już 3 grudnia! 

Już za chwilę, już za moment startuje 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE! Wielkie święto dla wszystkich głodnych wiedzy rozpocznie się od uroczystej Gali otwarcia, która w tym roku będzie mieć miejsce w Chorzowie.

Gospodarzem Gali otwarcia 6. ŚFN jest Województwo Śląskie, a odbędzie się ona w Planetarium – Śląskim Parku Nauki, które w czerwcu otworzyło się dla zwiedzających po ponad czteroletniej przerwie spowodowanej remontem. Uroczysta inauguracja 6. ŚFN KATOWICE rozpocznie się już w sobotę 3 grudnia o godz. 19.00.

Gala otwarcia będzie wydarzeniem pełnym muzyki, słów, gestów i, oczywiście, nauki. Rozpoczniemy częścią muzyczną z udziałem m.in. rektora Uniwersytetu Śląskiego i dyrektora generalnego ŚFN prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka, który wcieli się w rolę lektora opowiadającego o transformacji Śląska i jego roli we współczesnej kulturze.

Po tym poetyckim wstępie rozpocznie się część oficjalna wydarzenia, podczas której przedstawiciele śląskich władz i uczelni współorganizujących wspólnie festiwal – i z małą pomocą nauki – otworzą szóstą edycję ŚFN. 

Podczas pobytu w Planetarium nie sposób nie wykorzystać jego fantastycznych możliwości edukacyjnych. W czasie Gali otwarcia na moment spojrzymy w niebo i wyruszymy w fascynującą podróż po zakamarkach kosmosu.

Ta wycieczka będzie z kolei pretekstem do rozpoczęcia dyskusji o tym, w jaki sposób badania kosmosu mogą przyczynić się do poprawy warunków życia na Ziemi. Debatę poprowadzi dr Łukasz Lamża – filozof przyrody, dziennikarz naukowy i jeden z ambasadorów ŚFN. Jego rozmówcami będą: prof. Grzegorz Wrochna – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr hab. Agata Daszkowska-Golec z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, prof. UŚ oraz prof. Mark McCaughrean – astrofizyk, doradca ds. nauki i eksploracji w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Debata naukowców będzie prowadzona w języku angielskim.

Pula darmowych biletów na Galę otwarcia rozeszła się błyskawicznie, a ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na widowni nie możemy zaoferować dodatkowych wejściówek. Niezmiennie zapraszamy Was jednak do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK), bo to tam przecież 4 i 5 grudnia odbywa się zasadnicza część szóstej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE!

Festiwal to idealna okazja na spotkanie z żywym światem nauki – możesz porozmawiać z naukowcami, poznać bliżej ich pracę i wziąć udział w pokazach naukowych!

Nie może Cię tam zabraknąć! Zapoznaj się z wszystkimi festiwalowymi aktywnościami i wybierz coś dla siebie! Potem pobierz festiwalową wejściówkę i przybądź do MCK 4 lub 5 grudnia (a najlepiej w oba te dni).

 

ZOBACZ SPIS FESTIWALOWYCH AKTYWNOŚCI    POBIERZ DARMOWĄ WEJŚCIÓWKĘ

Polski
Główna grafika: 
Kopuła obserwacyjna Planetarium w Chorzowie
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika