Jesteś tutaj

Zakończyliśmy podstawowy nabór aktywności do 7. ŚFN KATOWICE!

12 marca 2023 roku zakończyliśmy trwający od 7 lutego podstawowy nabór aktywności do 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia – to wspaniałe, że chcecie dzielić się swoimi naukowymi i artystycznymi osiągnięciami z innymi! Stając się częścią kolejnej edycji naszego Festiwalu, przyczyniacie się do popularyzowania nauki, dzięki czemu jeszcze więcej osób może wziąć udział w tej niezwykłej przygodzie, jaką jest odkrywanie świata (i nas samych) oraz jego tajemnic!

Według naszego kalendarza naboru, następnym etapem jest weryfikacja przysłanych zgłoszeń przez producentów, która będzie miała miejsce w II połowie marca. Więcej informacji o kolejnych krokach i weryfikacjach znajdziecie na naszej stronie internetowej.

13–27.03: weryfikacja zgłoszeń przez producentów; 28.03–16.04: weryfikacja zgłoszeń przez Biuro Organizacyjne ŚFN; 10–30.04: weryfikacja zgłoszeń przez koordynatorów merytorycznych; 1–28.05: realizacja uwag Biura i koordynatorów przez producentów

Jeszcze raz dziękujemy, że jest Was tak wiele oraz że tak chętnie odpowiedzieliście na ogłoszony nabór festiwalowych aktywności. Planujemy organizację Festiwalu z dużym wyprzedzeniem i chcemy się dobrze przygotować, dlatego że 7. edycja ŚFN oficjalnie rozpocznie świętowanie nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024! Hasło przewodnie tego wyjątkowego wydarzenia – „Nauka da nam przyszłość” – doskonale oddaje misję naszego Festiwalu, którego działania i sukces minionych edycji w dużej mierze przyczyniły się do wyróżnienia Katowic tym prestiżowym tytułem. Dzięki obecności EMN2024, siódma odsłona ŚFN będzie miała wymiar międzynarodowy, przez co mamy szansę jeszcze bardziej rozpowszechniać naukę i poznać jej fascynujący świat, dający nam wszystkim tak wiele!

Pragniemy przypomnieć także o nowości na tegorocznej edycji Festiwalu – uruchomieniu sześciu ścieżek tematycznych Miasta Nauki. Wspólnie będą one opowiadać o najważniejszych problemach, z którymi mierzy się współczesny świat oraz przedstawią zadania i wyzwania, jakie przed nim (nami!) stoją. Każda ze ścieżek tematycznych Miasta Nauki nosi swoją własną nazwę, odpowiadającą konkretnemu obszarowi zainteresowań, na które zwraca uwagę. Zgłoszone aktywności – według tematu prowadzonych badań – przyporządkowane zostaną do odpowiadających ścieżek, które prezentujemy poniżej:

•    Klimat i środowisko
•    Zdrowie i jakość życia
•    Przemysły przyszłości
•    Innowacje społeczne
•    Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe
•    Kreacja i krytyka

Pragniemy, aby pasjonaci i pasjonatki nauki – eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach – odważnie prezentowali nowe wizje przyszłości i pomysły, które w znacznym stopniu mogą przyczynić się do poprawy warunków życia dzisiaj i w świecie, który dopiero nadejdzie. Razem z naukowcami i naukowczyniami, doktorantami i doktorantkami, studentami i studentkami, kołami naukowymi oraz wszystkimi miłośnikami i miłośniczkami nauki weźmiemy udział w odkrywaniu tego, co dotąd – nieznane i niezbadane – było ukryte przed naszym wzrokiem. Ścieżki tematyczne Miasta Nauki mają za zadanie ułatwić wszystkim uczestnikom i uczestniczkom Festiwalu korzystanie z przygotowanych aktywności i atrakcji – mamy nadzieję, że zgodnie z nimi, każdy bez trudu odnajdzie w licznym programie to, co go najbardziej interesuje.

Podczas 7. edycji Festiwalu pojawi się jeszcze jedno nowe wydarzenie – Scena Młodych Naukowców. Chcemy w ten sposób wyróżnić młodych (do 35 lat), ambitnych, ale dopiero początkujących badaczy i badaczki, aby dać im szansę zaprezentowania swoich osiągnięć obok badań doświadczonych naukowców i naukowczyń.

Na sam koniec chcielibyśmy jeszcze przypomnieć o idei zrównoważonego rozwoju ONZ, która jest realizowana przez Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Wierzymy, że każdy, nawet najmniejszy postęp i sukces naukowy, powinien wpływać na poprawę warunków życia na całej planecie, dlatego pewnej części Festiwalu będzie towarzyszyło hasło „wspieramy zrównoważony rozwój”. Z niecierpliwością czekamy na następną, siódmą edycję – przestrzeń, gdzie każdy znajdzie interesujące go treści podane w przystępny i inspirujący sposób! W tym roku ŚFN odbędzie się w tym samym (ale już nie takim samym) miejscu – spotkamy się w Europejskim Mieście Nauki!

Polski
Główna grafika: 
uczestnicy festiwalu w MCK
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika