Kulturoznawca, medioznawca, komunikolog. Adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, w latach 2012–2019 pełniła funkcję wicedyrektora Instytutu.

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół: nowych mediów, cybersztuki, kulturowych kontekstów sztucznej inteligencji, antropologii mediów, pamięci cyfrowej, zachowań komunikacyjnych w nowych mediach, teorii percepcji i UX, narracji oraz percepcji w podróży. Autorka dwóch monografii: „Media w podróży” i „Przemiany wiedzy w cyberkulturze. Badania nad kulturą, komunikacją, wiedzą i mediami” oraz ok. 80 artykułów naukowych, redaktor naukowy dziewięciu monografii zbiorowych o komunikacji w nowych mediach, sztuce cyfrowej i cyfrowej pamięci (wyd. Brill, Leiden; Rodopi, Amsterdam-New York; Inter-Disciplinary Press, Oxford).

Członek Rady Naukowej Sieci CultMedia (2022–2023), Członek Rady Naukowej i kierownik projektu w Inter-Disciplinary.Net (Oxford; 2008–2016), Członek Sieci ENABLE (2012–2013). Członek zespołu merytorycznego przygotowującego wniosek miasta Katowice w konkursie Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Kierownik projektu i koordynator licznych konferencji na temat nowych mediów, sztuki i technologii, m.in. Dni Nowych Medióww Katowicach, Digital Arts w Oxford University i ostatnio (2023) Perspektywy Nowych Mediów w Muzeum Śląskim, ASP w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Lider zespołu Centrum Badań Sztuki Nowych Mediów, Kultury i Technologii UŚ.

Kontakt: anna.maj@us.edu.pl

ORCID

Google Scholar

ResearchGate

Silesian Academia

Edycja
6. ŚFN [ grudzień 2022 ]
Kod
367