Przyjrzyjmy się miastu z perspektywy poezji – polskiej poezji współczesnej. Teksty poetyckie i miasto niejako konfrontują się bowiem ze sobą, przeglądają we własnych odbiciach, funkcjonują w złożonej relacji. Specyficzna symbioza życia miasta, ruchu, jego dźwięków, słowem – miejskiej energii – z tekstami kultury, która rozkwitła w XIX wieku, a zintensyfikowana została w poezji awangardowej, trwa do dziś i przekształca się w wyrazisty głos metropolii. Nie ograniczymy się jednak do klasycznie pojmowanej liryki – twórczością okołopoetycką będzie bowiem w rozumieniu warsztatów także szeroko pojęty street art, slam, performance czy happening.
Celem proponowanych warsztatów jest semiotyczna analiza tekstów kultury – nie tylko tych mówiących o mieście, ale także takich, które w specyficzny sposób żyją w miejskiej przestrzeni. Unaoczni to uczestnikom rolę słowa, literatury, poezji w codziennym życiu metropolii. Semiotycznej lekturze poddane zostaną klasyczne już teksty awangardowe, a także poezja nowofalowa i przykłady miejskiej sztuki (po)nowoczesnej, nie zabraknie także sztuk plastycznych i fragmentów filmowych oraz śląskich akcentów. Wraz z uczestnikami przyjrzymy się flanerom, turystom, slackerom oraz innym toposom współczesnej kultury urbanistycznej, z tekstowej rozsypanki ułożymy tekst najlepiej oddający miejską energię, zaprojektujmy mural doskonały. Tak unaoczniony re-produkcyjny (recyklingowy) charakter współczesnej literatury i kultury popularnej uświadomić ma odbiorcom nie tylko znaczenie fundamentów nas kształtujących, ale także ich ciągłą zmienność, możliwość twórczej emancypacji od tradycji, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na ciągłości pewnych procesów.
Omawiane treści ukazują możliwość kreatywnego wykorzystania humanistycznych narzędzi, jednocześnie obrazując podstawowe mechanizmy rządzące współczesną kulturą i sztuką. Warsztaty mają charakter interaktywny, wykorzystują nowoczesne metody dydaktyczne, angażują uczestników do czynnego udziału w kolejnych etapach zajęć. Skierowane są do licealistów oraz studentów 1 i 2 roku studiów pierwszego stopnia.
Edycja (pole do usunięcia)
3. ŚFN [ styczeń 2019 ]
Typ wydarzenia
Warsztaty
Prowadzący
dr Magdalena Piotrowska-Grot
Przedmiot