Kod
en-native

FameLab Stars

Odwiedzający będą mieli okazję posłuchać laureatów tegorocznej edycji FameLab – największego konkursu popularyzatorskiego na świecie.

Sztuka podpowiadania

Warsztat w języku angielskim.<br>Powszechnym błędnym przekonaniem jest, że sztuczna inteligencja pomoże nam jedynie robić szybciej i taniej rzeczy, które początkowo należały do ​​ludzi: zapamiętywanie, myślenie i tworzenie. Jak można bardziej kreatywnie wykorzystać sztuczną inteligencję? W jaki sposób może nam to pomóc w odkrywaniu nowych ścieżek, a jednocześnie pomóc nam utrzymać wiodącą rolę w tym procesie? Podpowiedź normalizowałaby jednostkę lub powodowałaby subiektywne zniekształcenie, zwykle uznawane za własne artystę.

Zarządzanie naszym osobistym cyfrowym kapitałem poznawczym

Warsztat w języku angielskim.<br>Wszyscy wykształciliśmy w umyśle – a nawet wcześniej, w czasie ciąży – kapitał poznawczy wiedzy i doświadczenia, z którego korzystamy w każdej sekundzie naszego życia. Pozwala nam przewidzieć i wykonać nasze kolejne ruchy. Kiedyś ten kapitał znacznie się wzbogacał dzięki czytaniu, a my już nie czytamy lub czytamy za mało, zrzucając na smartfony i iPady zadanie zapamiętywania.

Spotkanie z prof. Jeffem Forshawem na Przystanku Nauka

Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z Jeffem Forshowem po jego wykładzie "Czarne dziury. Klucz do zrozumienia Wszechświata" (Scena Główna ŚFN).

The role of Polish Partners in Rebuilding the Ukrainian Higher Education System

Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu (Ukraina), z-cy dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr. Łukasza Gołoty, prorektora ds. współpracy krajowej i międzynarodowej UŚ, prof. dr hab. Tomasza Pietrzykowskiego, koordynatorki UŚ uniwersytetu europejskiego Transform4Europe, dr hab. Małgorzaty Myśliwiec, prof. UŚ. <br><br>Państwowy Uniwersytet w Mariupolu w Ukrainie jest członkiem stowarzyszonym sojuszu Transform4Europe, jednego z 55 uniwersytetów europejskich.

Nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe – kronika odkrycia i droga do przełomowej technologii XXI wieku

Tuż po odkryciu nadprzewodnictwa sto lat temu opracowano ambitne plany jego zastosowań technicznych na jak największą skalę. Jednak niskie temperatury przejścia, niskie prądy krytyczne i wysoka wrażliwość na pola magnetyczne okazały się przeszkodami nie do pokonania. Nadprzewodnictwo pozostawało naukową ciekawostką przez dziesięciolecia – do momentu, kiedy pod koniec lat 70. nowe nadprzewodniki międzymetaliczne otworzyły możliwość opracowania potężnych magnesów używanych do badań półprzewodnikowych i przyrządów medycznych.

Technologie powierzchniowe inspirowane naturą

Celem prezentacji jest pokazanie, w jaki sposób uczenie się od natury może prowadzić do powstania produktów komercyjnych i opracowania zrównoważonych rozwiązań (czysta woda, powłoki antybakteryjne, wodoodporne smartfony itp.). Prof. Jas-Pal Badyal w brytyjskim chemiku, znany przede wszystkim z badań w dziedzinie nanotechnologii, chemii materiałów i inżynierii powierzchniowej. Jest profesorem na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii. Jego badania koncentrują się na tworzeniu zaawansowanych materiałów z użyciem technik chemii.

SZTUKA, SZTUCZNA INTELIGENCJA I PRAGNIENIE: FENOMENOLOGIA AKTU STWORZENIA, MIĘDZY MATERIĄ A ALGORYTMEM

Człowiek jest dziełem sztuki, które samo w sobie nie jest wystarczające: jest „maszyną pragnącą” wyposażoną w „dziury język”, który wymaga nowych języków i rozszerzeń zdolnych do przedstawienia nadmiaru „powiedzenia” nad tym, co zostało powiedziane. Związek sztuki ze sztuczną inteligencją jest relacją „złożoną”: relacją współistnienia wymiaru twórczego z wymiarem „materialności”; wymiaru możliwego z wymiarem realnego; wymiaru pragnienia z wymiarem konieczności; artysty z jego rozszerzeniami znaczeń.

Pierwsi innowatorzy i przyszłość sztuki AI: Poszerzanie granic kreatywności

Poznaj pionierski wkład wczesnych artystów cyfrowych, którzy utorowali drogę dzisiejszej kreatywności opartej na sztucznej inteligencji. Zagłębimy się w to, jak ich przełomowe prace w dziedzinie sztuki generatywnej, konceptualnej i baz danych przygotowały grunt pod współczesną sztukę sztucznej inteligencji. Odkryj znaczenie myślenia koncepcyjnego w tworzeniu unikalnych wyników generowanych przez sztuczną inteligencję. Odblokuj nowe możliwości i przesuwaj granice kreatywności w dobie sztucznej inteligencji.