Jesteś tutaj

Oskar Zięta

Oskar Zięta – architekt, artysta i projektant procesów, założyciel Zieta Studio. Posiada tytuł doktora Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu, gdzie pracował jako asystent naukowy na wydziale CAAD (Computer Aided Architectural Design). W ETH oraz w ramach własnej firmy (założonej w 2010 roku) prowadzi badania nad rozwojem i wdrażaniem technologii stabilizacji stali, takich jak FIDU i 3+. Wykłada w School of Form SWPS.

Jest autorem ikonicznego stołka PLOPP (2007), a także licznych form użytkowych, takich jak G-Console, Chippensteel 0.5, lustra RONDO, TAFLA czy OKO. Ponadto tworzy architektoniczne rzeźby projektowane metodą parametryczną – jego rzeźba miejska NAWA odsłonięta na Wyspie Daliowej we Wrocławiu (2017) została nominowana do prestiżowej europejskiej nagrody Miesa van der Rohe.

Jego działalność projektowa była wielokrotnie nagradzana najważniejszymi wyróżnieniami w dziedzinie designu, m.in. Designpreis der Bundesrepublik Deutschland Award, Red Dot oraz Audi Mentor Preis, a także nominacją do Schweizer Design Preis. Współpracowały z nim takie marki jak: Audi, Ballantine’s, Pirelli czy Victoria & Albert Museum. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach m.in. w Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium oraz Centrum Pompidou w Paryżu.

W 2020 roku jego krzesło Ultraleggera, najlżejsze krzesło na świecie, otrzymało nagrodę must have oraz Materialica Design + Technology Best of Award, a w 2021 zostało wyróżnione Red Dot Product Design Award.

Polski
Portret: 
Krótka charakterystyka: 
architekt, artysta i projektant procesów
Waga: 
65
Edycja: 
5. ŚFN [ październik 2021 ]
Obszar: 
Dzień festiwalu: 
Niedziela, 10.10
Kod: 
person_10022

Nazwa użytkownika