Jesteś tutaj

płk Piotr Gąstał

Piotr Gąstał – pułkownik, od 1991 służył w Jednostce Wojskowej GROM. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespołach bojowych. Pełnił obowiązki m.in. dowódcy sekcji, dowódcy grupy, zastępcy dowódcy oraz dowódcy JW GROM. Uczestniczył w tworzeniu Grupy Łodzi Bojowych oraz organizował Grupę Naprowadzania Lotniczego Wsparcia Ogniowego.

Wielokrotnie wykonywał zadania poza granicami kraju (na Haiti, we Wschodniej Slawonii, biorąc udział w operacji pochwycenia pierwszego zbrodniarza wojennego na Bałkanach, w Kosowie i Iraku, gdzie wykonywał operacje bojowe wspólnie z US NAVY SEALS i US ARMY SF). Ukończył wiele zagranicznych i krajowych kursów specjalistycznych, m.in. Kurs Taktycznych Jednostek Antyterrorystycznych, Kurs Oficerów Wojsk Specjalnych w Fort Bragg (USA), Kurs Zarządzania Zasobami Obrony w Podyplomowej Szkole MW w Monterey (USA), Kurs Połączonych Operacji Specjalnych NATO w Oberammergau (Niemcy), Kurs Połączonego Wsparcia Ogniowego – US Air Force w Spangdahlem (Niemcy) oraz Zaawansowany Kurs Operacji Specjalnych w Tampie (USA).

Oprócz kursów ukończył m.in. Studia Podyplomowe w Naval Postgraduate School w Monterey (2008), gdzie obronił pracę „Targeting civilians with indiscriminate Violence”, politologię oraz studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Warszawskim.

W trakcie swojej służby uczestniczył w wielu ćwiczeniach, treningach i warsztatach taktycznych z partnerami z sił specjalnych USA, Europy i Afryki. Wielokrotnie doradzał w sprawach bezpieczeństwa i terroryzmu polskiemu prezydentowi, premierowi, ministrom obrony narodowej, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych oraz komendantowi głównemu policji. Wykładał gościnnie na wielu polskich uczelniach. Za swoje zaangażowanie w służbę, działalność społeczną i współpracę międzynarodową został odznaczony wieloma medalami, w tym Krzyżem Zasługi za Dzielność, Gwiazdą Iraku, Medalem za Zasługi dla Policji, Medalem Pro Patria, Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz, na wniosek Kongresu Stanów Zjednoczonych, flagą USA.

 

Polski
Portret: 
Krótka charakterystyka: 
żołnierz, były dowódca Jednostki Wojskowej GROM
Waga: 
15
Edycja: 
5. ŚFN [ październik 2021 ]
Dzień festiwalu: 
Niedziela, 10.10
Kod: 
person_10025

Nazwa użytkownika