Filozof technologii, pracownik naukowy i stypendysta (MIT Boston), adiunkt (UNIMORE), doradca i instruktor start-upów.

Jest autorem oryginalnej i cenionej trylogii filozoficznej na temat cywilizacji cyfrowej: „Il mondo in sintesi” (2022), „Il mondo ex machina” (2019) oraz „Il mondo dato” (2017) – ta ostatnia przetłumaczona została na kilka języków, ostatnio także na chiński. Jego nowy esej nosi tytuł „Il Pianeta Latente. Provocazioni della tecnica, innovazioni della cultura” (2024, Egea). Publikował w kilku czasopismach, takich jak „Economia & Management” (SDA Bocconi School of Management), „Harvard Business Review Italia”, „Sistemi & Impresa”, „Aspenia”, „MIT Sloan Management Review Italia” oraz „Civiltà delle Macchine”.

Z czasem zdobył umiejętności zawodowe i menedżerskie w terenie – najpierw w branży danych do pomiaru i analizy mediów, a ostatecznie w doradztwie strategicznym w zakresie zarządzania cyfrową transformacją dużych firm i korporacji. Jego obecne zainteresowania badawcze są liczne – należą do nich m.in. filozofia kodu i kodowania, społeczeństwo czujników i oprogramowania, automatyzacja robotów i teorie sztucznej inteligencji, blockchain i filozofia kryptosystemów, obliczenia kwantowe i biologia syntetyczna czy filozofia rozszerzonej, syntetycznej i immersyjnej rzeczywistości. Projektuje i wdraża innowacyjne laboratoria philtech (laboratoria filozofii inżynierii) dla instytucji, organizacji, stowarzyszeń, think tanków i firm.

Jest częstym gościem krajowych programów telewizyjnych i radiowych poświęconych innowacjom kulturowym i strategicznym, a także prelegentem, współpracownikiem i dyskutantem podczas wydarzeń dla kadry kierowniczej i liderów organizowanych przez The European House Ambrosetti, Aspen Institute Italy, Harvard Business Review Italy oraz Fondazione Leonardo. Doradca, ambasador i instruktor kilku innowacyjnych start-upów, w tym Feel (gov-tech), Open Search Network (data-people) oraz SostenabItaly (digital-green).

Edycja
6. ŚFN [ grudzień 2022 ]
Kod
375