Emerytowany profesor na Wydziale Ekologii i Ewolucji (Department of Ecology and Evolution) na Uniwersytecie w Chicago. Jego praca naukowa dotyczy genetyki powstawania gatunków – problemu poruszonego, ale nie rozwiązanego przez Darwina w książce „O powstawaniu gatunków”.
Opublikował 125 artykułów naukowych oraz wydał trzy książki – naukową (Speciation) i popularnonaukowe („Ewolucja jest faktem” oraz „Wiara vs fakty. Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić”). Napisał również ponad 160 artykułów i recenzji książek dla takich czasopism i portali jak „The New York Times”, „The Washington Post”, „The New Republic”, „The Times Literary Supplement”, „The Guardian”, „Slate” czy „The Nation”.
Jest wybranym członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Laureat nagrody Emperor Has No Clothes z 2011 r. (przyznawanej przez Freedom from Religion Foundation) oraz Richard Dawkins Award z 2015 r. (przyznawanej przez Atheist Alliance of America).
Prowadzi blog Why Evolution is True mający 30 tys. subskrybentów, gdzie omawia nie tylko najnowsze badania z zakresu biologii ewolucyjnej, ale także różne niezwiązane z nią kwestie, w tym dotyczące filozofii, polityki, jedzenia i kotów. Jego działalność można również śledzić na Facebooku, Instagramie oraz X.
Podczas 8. ŚFN (niedziela 8 grudnia i poniedziałek 9 grudnia) prof. Jerry Coyne poprowadzi dwie prelekcje:
● „Why Evolution is Still True” (Dlaczego ewolucja jest wciąż faktem)
Pomimo mnóstwa dowodów z różnych dziedzin nauki na to, że ewolucja miała miejsce (i jest napędzana w dużej mierze przez dobór naturalny), wielu ludzi nadal nie uznaje tego faktu. W ramach wykładu prof. Jerry Coyne podsumuje wspomniane potwierdzenia prawdziwości ewolucji, a także wymieni kilka powodów, dla których ponad 70% Amerykanów nie podziela teorii ewolucji naturalistycznej.
● „Why Science and Religion are Completely Incompatible” (Dlaczego nauka i religia są ze sobą całkowicie niezgodne)
Powszechne jest twierdzenie, że nauka i religia są kompatybilne, ponieważ istnieje wiele religijnych naukowców oraz przyjaznych nauce autorytetów religijnych. Myślenie to okazuje się jednak błędne, ponieważ tacy ludzie przyjmują jednocześnie dwa różne i niezgodne ze sobą sposoby poznania tego, co jest prawdą o naszym wszechświecie. W ramach wykładu prof. Jerry Coyne zdefiniuje religię i naukę oraz wyjaśni, w jakim sensie uważa je za niekompatybilne. Wniosek z jego analizy jest taki, że tylko zestaw narzędzi współczesnej nauki może nam powiedzieć, co jest naprawdę empirycznie prawdziwe.