Stoisko Wydawnictwa Helion
Wydawnictwo Helion to lider specjalizujący się w literaturze informatycznej, działający na rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku. Nasze publikacje to książki informatyczne pisane przez największych fachowców w swych dziedzinach. Kierowane są do wszystkich, którzy swoją codzienną pracę, rozrywkę czy naukę skupiają wokół technologii informatycznych. Poziom zaawansowania nie ma znaczenia.
Spotkanie z Łukaszem Lamżą na Przystanku Nauka
Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z dr. Łukaszem Lamżą po jego wykładzie "Wielka Mapa Nauki" (Scena Główna ŚFN).
Spotkanie z Małgorzatą Lubelską-Sazanow na Przystanku Nauka
Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z Małgorzatą Lubelską-Sazanow po jej wykładzie "Kim jest pies w naszej rodzinie?" (Rynek Idei Miasta Nauki: Scena Obywatelska).
Czy poezja śląska musi być po śląsku?
Wiele osób zastanawia się, co oznacza określenie „literatura śląska”? Czy to określenie przysługuje literaturze dotyczącej Śląska? pisanej przez osobę związaną ze Śląskiem? czy wreszcie można je stosować wyłącznie wobec literatury pisanej po śląsku? A może każda z tych kategorii po trochu wpisuje się w taki właśnie ogląd literatury śląskiej? Może też trzeba sobie zadać pytanie: czy takie doprecyzowania są w ogóle potrzebne. O tym i innych aspektach myślenia o literaturze będą rozmawiać: Romuald Cudak, teoretyk literatury i Mirosław Syniawa, wybitny śląski poeta i tłumacz.
Edukacja regionalna na Śląsku
Debata z udziałem Ministry Barbary Nowackiej, Moniki Rosy, Zbigniewa Rokity!
Młodzi samorządowcy
Na naszym stanowisku porozmawiasz z radnymi Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego oraz dowiesz się więcej o działalności samorządowca. Możesz też zagrać w szachy z radnym
Prezentacja interaktywnej mapy poczucia bezpieczeństwa w Katowicach
Przez ostatnie dwa lata wraz ze studentami prowadziliśmy badania terenowe na terenie miasta Katowice. Badania te miały na celu ocenę ulic Katowic i przestrzeni miejskiej pod kątem subiektywnie odczuwanego poczucia bezpieczeństwa. Badania opierały się na tezie już obecnej w literaturze przedmiotu, że istnieje relacja miedzy odbiorem przestrzeni a odczuwanym poziomem bezpieczeństwa/zagrożenia. W ramach prezentacji studenci zaprezentują interaktywną mapę miasta Katowice, która powstała jako pierwszy rezultat tych badań.
O dziedzictwie przemysłowym ekokrytycznie
Giszowiec, szyb Franciszek, a nawet Muzeum Śląskie. Do rozmów o ochronie bądź odbudowie dziedzictwa poprzemysłowego coraz częściej włącza się myślenie ekologiczne. Czarna przeszłość staje się zielona. W czasie rozmowy dyskutować będziemy o najciekawszych przykładach zielonego dziedzictwa poprzemysłowego Śląska i nie tylko.
Mapowanie kultury węgla
Górnośląskie Zagłębie Węglowe? Zagłębie Dąbrowskie? Ostrava i Karvina czy Górny Śląsk? Jak stworzyć mapę tych złożonych zależności w czasach dekarbonizacji i zainteresować nią w dodatku wielbicieli kultury? Rozmowa będzie dotyczyć literatury, sztuki i związków między Polakami a Czechami, nie tylko przemysłowych. Zapraszamy.
Ołowica czeka na opowieść
Śmierć zasłużonej dla ratowania chorych katowickich dzieci Jolanty Wadowskiej-Król skłania do refleksji, co dalej z jej dziedzictwem. Czy Netflix i kręcony właśnie o niej film wystarczy, by zachować pamięć. Co jeszcze zostało po tej niezwykłej kobiecie. Do krainy pamięci i zapomnienia zabiorą Państwa osoby najściściej związane z tym dziedzictwem – naukowo, emocjonalnie i pisarsko.