Jesteś tutaj

Wiedza o społeczeństwie

Porozmawiajmy o Europie - spotkanie z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Rozmowa z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za Europejski Zielony Ład, w tym przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i wsparcie regionów odchodzących od wydobycia węgla. Frans Timmermans spotka się z młodzieżą, a także zaprosi do dyskusji przedstawicieli świata nauki. Udział w spotkaniu “Prozmawiajmy o Europie” jest ogólnodostępne, ale wymaga rejestracji.

Marcin Cichoński - rozmowa z publicznością

Zapraszamy do rozmowy z dziennikarzem muzycznym Radia 357 - Marcinem Cichońskim.

Bogna Świątkowska - rozmowa z publicznością

Zapraszamy do rozmowy z Bogną Świątkowską, pomysłodawczynią, fundatorką i prezeską zarządu Fundacji Bęc Zmiana. Fundacja Bęc Zmiana działa na różnych polach, m.in. architektury, sztuk wizualnych, projektowania, kultury miejskiej. Jej podstawowym celem jest wspieranie rozwoju kultury współczesnej, badań naukowych dotyczących współczesności oraz rozpoznanie potencjału przestrzeni publicznej/wspólnej.

Replikacja eksperymentu psychologii społecznej: Badania terenowe Bystender Effect w katowickiej przestrzenii publicznej

Na stanowisku pokazowym zaprezentowane zostaną najciekawsze eksperymenty z psychologii społecznej Philipa Zimbardo, Johna M. Darley i Bibba Latané. Podczas ŚFN pokazane będą zdjęcia i nagrania z dotychczasowych badań terenowych wraz z komentarzem autorów badań oraz danymi źródłowymi. Celem jest przede wszystkim pokazanie jak nauka zmienia życie zwykłych ludzi w przypadku najsilniejszych i najbardziej powtarzalnych efektów w psychologii społecznej oraz pokazanie jak pracować z empatią i społeczną wrażliwością.

Tajemnica trucia szopienickich dzieci - rozmowa z Jolantą Wadowską-Król

Jolanta Wadowska-Król, honorowa obywatelka Katowic i doctor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 70. XX wieku u swoich małych pacjentów zauważyła szereg objawów i dolegliwości mogących sugerować zatrucie metalami ciężkimi, co zgłosiła Wojewódzkiemu Konsultantowi Medycznemu – profesor Bożenie Hager-Małeckiej. Przy częściowym wsparciu dyrekcji Huty Metali Nieżelaznych rozpoczęła badania narażenia na ołów u dzieci z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej. Przebadano ponad 4,5 tysiąca dzieci.

Matka Boska Szopienicka - spektakl o Jolancie Wadowskiej-Król

Poruszająca historia opowiedziana językiem tańca w reżyserii Agnieszki Cygan inspirowana życiem Jolanty Wadowskiej-Król, lekarki która w 1974 odkryła nieznaną dotąd chorobę jaką jest ołowica.

Strony

Nazwa użytkownika