Architektura może być jak dobry film
Robert Konieczny opowie, jak w przystępny i angażujący sposób przedstawia swoją architekturę w książce „budynki + idee". Dzięki lekkiej narracji, jego projekty nabierają nowego wymiaru, a odbiór staje się prosty i naturalny – jak oglądanie wciągającego filmu. W trakcie wykładu zdradzi kulisy tego podejścia i pokaże, że architektura może być zrozumiała dla każdego.
Kultura azjatycka w grach wideo i planszowych
Wykład ma na celu zgłębienie wpływu tradycji i współczesnych trendów azjatyckich na przemiany w świecie gier. W Azji, szczególnie w Japonii, Chinach i Korei, gry wideo i planszowe odgrywają istotną rolę w kulturze popularnej, będąc często nośnikiem elementów filozoficznych, mitologicznych i społecznych.
This War of Mine – gdy gra jest czymś więcej niż tylko rozrywką
Czy gra komputerowa może być czymś więcej niż rozrywką? This War of Mine, polska produkcja nagradzana na całym świecie, udowadnia, że tak. To poruszająca opowieść o życiu cywilów podczas wojny, w której każdy wybór wiąże się z trudnymi moralnymi dylematami. Podczas wystąpienia przyjrzymy się, jak twórcy gry oddali realia wojny z perspektywy tych, którzy nie walczą, a próbują przetrwać. Porozmawiamy także o wersji planszowej tej gry oraz o tym, jak gry mogą wpływać na nasze myślenie o etyce, historii i ludzkich wyborach.
Inżynieria EKSTREMALNA – POCIĄG! – interaktywna prezentacja
Inżynieria ekstremalna – Pociąg" uczestnicy będą mieli okazję w interaktywny sposób zgłębić zasady działania pociągów i wyzwania inżynierskie związane z ich projektowaniem. Prezentacja łączy elementy zabawy i nauki, pokazując, jak technologia wpływa na bezpieczeństwo i efektywność transportu kolejowego.
Rozmowa prof. Adriana Robaka z redaktorem Radia Katowice
Zapraszamy na rozmowę z dr. Adrianem Robakiem, prof. UŚ, którego zainteresowania naukowe skupiają się wokół metod tworzenia i zastosowania instrumentów wirtualnych generowanych elektronicznie (VSTi) w tworzeniu ścieżek dźwiękowych z kompozycji symfonicznych i w dziele filmowym. Rozmowę przeprowadzi redaktor Radia Katowice.
Rozmowa prof. Jacka Jani z redaktorem Radia Katowice
Zapraszamy na rozmowę z prof. dr hab. Jackiem Janią z Uniwersytetu Śląskiego – pionierem badań lodowców uchodzących do morza, popularyzatorem badań lodowców i zmian klimatycznych. Rozmowę poprowadzi redaktor Radia Katowice.
Rozmowa prof. Jana Kisiela z redaktorem Radia Katowice
Zapraszamy na rozmowę z prof. Janem Kisielem z Uniwersytetu Śląskiego, który w swoich badaniach zajmuje się doświadczalną fizyką jądrową i fizyką cząstek elementarnych. Rozmowę poprowadzi redaktor Radia Katowice.
Rozmowa prof. Ryszarda Kaczmarka z redaktorem Radia Katowice
Zapraszamy na rozmowę z prof. dr hab. Ryszardem Kaczmarkiem z Uniwersytetu Śląskiego. Profesor zajmuje się naukowo historią regionalną oraz historią Śląska, jest laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej (2021). Rozmowę poprowadzi redaktor Radia Katowice.
Rozmowa prof. Roberta Musioła z redaktorem Radia Katowice
Zapraszamy na rozmowę z prof. dr hab. Robertem Musiołem z Uniwersytetu Śląskiego. Profesor w swojej pracy naukowej zajmuje się projektowaniem i badaniem związków chemicznych, szczególnie tych, które mogą znaleźć zastosowanie w branży farmaceutycznej. Rozmowę poprowadzi redaktor Radia Katowice.