Śląskie litery i literki, czytōmy i szkryflōmy
Czy łatwo nauczyć się pisać „ślabikŏrzowym szrajbōnkiym"? Łatwo, bo dla chcącego nie ma nic trudnego. W czasie tej krótkiej lekcji poznamy 4 specyficznie śląskie litery i dowiemy się, jak brzmią głoski nimi zapisywane i kiedy je stosować. Pomoże w tym zeszyt specjalnie stworzony do pisania po śląsku i wykładowczyni, która to wszystko objaśni.<br>Warsztaty skierowane do uczniów szkoły podstawowej.
Ikony Śląska, czyli najbardziej kolorowe postacie z dziejów regionu. Maszketne Ślōnzoki. Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych.
Terry Deary, twórca słynnych „Horrible Histories" powiedział, że to nie historia jest ciekawa, ale ludzie, którzy żyli przed nami. Dzieje Śląska są pełne niezwykłych postaci. Dziewczynka, która jednego dnia z ubogiej sieroty stała się milionerką, księżna nosząca buty na szyi, najlepszy piłkarz wszechczasów, którego dziś prawie nikt nie pamięta czy bogacz trzymający zwłoki swej żony w zamkniętej komnacie „Śląskiego Wersalu". To opowieści, od których uczniowie nie potrafią się oderwać. Poznajmy ich lepiej.<br>Dla wielu nauczanie o Śląsku nieodłącznie wiąże się z folklorem.
Coby gody godne były. Lekcyjŏ ô tym, co sie przed piyrszōm gwiazdkōm w ślōnskich dōmach działo
Zajęcia regionalne "Coby gody godne były. Lekcyjo o tym,co sie przed piyrszom gwiazdkom w ślonskich domach dzioło." to warsztaty, które pozwolą uczestnikom na chwilę znaleźć się w rzeczywistości, która typowa była w śląskich domach w okresie przedświątecznym. Zajęcia, które towarzyszyć będą opowiadanym historiom i wspomnieniom, pozwolą uświadomić sobie, jakie czynności budowały klimat śląskiego Bożego Narodzenia.
Czym skorupka za młodu nasiąknie...
Nasz projekt ma na celu kształtowanie wśród dzieci nawyków zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz promowanie dbałości o zdrowie poprzez różnorodne aktywności fizyczne. Uważamy, że wczesne rozwijanie takich postaw jest kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju, dobrego samopoczucia oraz zapobiegania problemom zdrowotnym w przyszłości.
Miasto ING czyli edukacja poprzez zabawę
W przestrzeni inspirowanej grą edukacyjną Miasta ING w Robloxie, uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych skupiające się na cyfrowym bezpieczeństwie. Dodatkowo na dzieci będą czekały ciekawe gadżety, które z pewnością urozmaicą ich udział w zajęciach.
Uwaga jest wszystkim, czego potrzebujesz - czy AI staje się bardziej uważne od nas? Karolina Pondel-Sycz prowadząca podkast DGPTalk "Eureka" (Dziennik Gazeta Prawna)
Uwaga jest wszystkim, czego potrzebujesz – czy AI staje się bardziej uważne od nas? Mechanizm uwagi jest podstawą do stworzenia sieci neuronowych typu transformer, na których opierają się najnowocześniejsze rozwiązania sztucznej inteligencji (AI), takie jak ChatGPT i wiele innych. Jednocześnie badania wskazują, że okno skupienia uwagi człowieka statystycznie z roku na rok zawęża się i jesteśmy coraz mniej skupieni.
Kosmiczne origami
Origami to technika składania papieru, którą coraz częściej wykorzystuje się w kosmosie. W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli nauczyć się jak złożyć z papieru kosmiczne modele o różnym stopniu trudności. Dobra zabawa, a przy tym ćwiczenie zdolności manualnych i wyobraźni przestrzennej. Warsztaty skierowane do uczniów klas 4 i wyżej.
Opowieści i baśnie na dzień dobry
Spotkanie z Szymonem Pilchem!
Dyktando Śląskiego Festiwalu Nauki dla Uczniów
Polacy lubią swój trudny język ojczysty i szeleszczącą wymowę, a nawet zawiłą polską ortografię. Aby przypomnieć o wartości, jaką jest poprawna polszczyzna, podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zapraszamy do udziału w pierwszym w historii festiwalu dyktandzie dla uczniów. W czasie sprawdzania prac konkursowych uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładu dr Joanny Przyklenk z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego pt.: "Przeszłość zaklęta w słowach, czyli nie tylko o dawnej kulturze rycerskiej. Z historii polskiego słownictwa" .
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to instrument służący do obserwacji kosmosu w podczerwieni. Jego misja rozpoczęła się 25 grudnia 2021 roku, a jej najważniejszymi celami są: obserwacje pierwszych gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu, badanie formowania się i ewolucji galaktyk, badanie powstawania gwiazd i systemów planetarnych. Warsztaty są unikatową okazją do zgłębienia fascynującego świata astronomii.