Profesor na Wydziale Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Interesuje się społecznymi aspektami internetu, groznawstwem, esportem oraz wykorzystaniem AI w działalności badawczej.

Autor kilku monografii, a także artykułów w wielu pismach indeksowanych w bazach Web of Science i Scopus (np. „Journal of Computer Mediated Communication”, „Critical Studies in Media Communication”, „International Journal of Cultural Studies, Games and Culture”, „Leisure Studies”). Koordynator szeregu projektów badawczych, obecnie prowadzi projekt Narodowego Centrum Nauki OPUS 22 pt. „Sieci kłącza, obieg znaczeń i treści oraz konteksty offline internetowego handlu narkotykami”. Wcześniej kierował zadaniami „Dzieci sieci”, „Dzieci sieci 2.0” oraz „Prosumpcjonizm pop-przemysłów”. Członek The Association of Internet Researchers. Pełni funkcję Associate Editor w czasopiśme ze stajni SAGE „Journal of Creative Communication”.

Pełny dorobek można znaleźć na jego stronie internetowej: piotrsiuda.com.

Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE dr hab. Piotr Siuda wygłosi dwa wykłady:

  • „From play to progress: How video games influenced AI and what lies ahead” (w strefie AI)

Celem wykładu jest zbadanie związku między grami wideo a sztuczną inteligencją, podkreślając znaczącą rolę, jaką gry odegrały w rozwoju badań i zastosowań AI. Począwszy od wczesnej integracji sztucznej inteligencji w grach, gdzie maszyny po raz pierwszy testowały swoje umiejętności przeciwko ludziom, prześledzimy ewolucję środowisk gier w niezbędne tereny treningowe dla systemów AI.

Gry wideo ułatwiły rozwój wyrafinowanych algorytmów poprzez złożone symulacje i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, obejmując takie obszary jak znajdowanie ścieżek (pathfinding), generowanie proceduralne i uczenie się przez wzmacnianie. Podczas wykładu podkreślone zostaną kluczowe kamienie milowe, m.in. wykorzystanie gier takich jak „StarCraft II” do rzucania wyzwań i udoskonalania strategicznych możliwości sztucznej inteligencji.

Zbadamy również podwójną funkcję AI w grach – perspektywę zarówno twórcy, jak i uczestnika – która pozwala kształtować wciągające światy i zwiększać wrażenia graczy dzięki inteligentnym postaciom niebędącym graczami (non-player characters). Omówione zostaną szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją w grach, takie jak potencjał jej systemów do nieumyślnego zachęcania do nadmiernej gry, a także obiecujące zastosowania edukacyjne, które AI może wnieść do gier. Dodatkowo prelegent przedstawi swoje rozważania na temat pojawiających się trendów, takich jak generatywne narzędzia sztucznej inteligencji do tworzenia gier, a także wyzwań związanych z zaangażowaniem graczy opartym na sztucznej inteligencji.

Celem wykładu jest przedstawienie, w jaki sposób sfera zabawy w grach przyczyniła się do znacznego postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji, jak również zbadanie przyszłego potencjału obydwu dziedzin.

  •  „Esport – podstawowe obszary badań” (w strefie gamingu)

Wykład skupi się na omówieniu kluczowych zagadnień związanych z badaniem esportu jako cały czas rozwijającego się fenomenu kulturowego, społecznego i ekonomicznego. Przedstawione zostaną trudności w definiowaniu esportu, wynikające z jego zmienności i wielości sposobów patrzenia na tę dziedzinę.

Prowadzący krótko przybliży także zróżnicowane podejścia badawcze, obejmujące takie dziedziny jak psychologia, socjologia, nauki o sporcie, zarządzanie, media i technologie. Omówione zostaną główne kierunki badań, takie jak ekonomiczne modele funkcjonowania branży esportowej, psychologiczne aspekty zdrowia graczy, społeczności zawiązujące się wokół esportu czy technologiczne innowacje, które kształtują interakcje graczy z grami.

Wykład podkreśli również interdyscyplinarny charakter badań nad esportem oraz metodologiczne wyzwania związane z badaniem tego zjawiska, dotyczące m.in. rekrutacji uczestników, etyki oraz analizy danych. Na zakończenie przedstawione zostaną przyszłe kierunki badań, w tym dotyczące związku esportu z edukacją czy roli sztucznej inteligencji oraz innych technologii przyszłości w rozwoju gier esportowych. 

Wykład ma na celu przybliżenie i lepsze zrozumienie esportu – niezwykle szybko ewoluującej branży – oraz jego wpływu na społeczeństwo.

Edycja
6. ŚFN [ grudzień 2022 ]
Kod
299