Kod
6

Academic Zone - Strefa Uczelni na 8. ŚFN

Odwiedź Academic Zone na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Ta interaktywna strefa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu J. Długosza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej im. K.

Jak spędzać czas offline? Z Nosacze Gra Fabularna!

Coraz większa część życia odbywa się w internecie: od sfery zawodowej, przez socjalizację po rozrywkę. Konsumujemy codziennie ogromne ilości informacji i reagujemy na tysiące bodźców. Nasuwają się pytania: jak znaleźć w tym szumie przestrzeń na tworzenie więzi, kreację, na wyobraźnię? Jak spędzać czas offline? Czy są rozrywki tak angażujące i przystępne poznawczo, żeby mogły konkurować z grami video i mediami społecznościowymi? Czy dzieci wychowane ze smartphonami będą miały wyobraźnię? Jak spędzać czas z rodziną, która ma zróżnicowany tryb życia i różne siatki odniesień kulturowych?

Bebokowe wariacje śląskie. Twórz, szyj, śmiej się!

Jak wyglądałby Twój własny bebok? Teraz masz okazję to sprawdzić! Zapraszamy na niezwykłe warsztaty, które przeniosą Cię w świat śląskich legend i rękodzielniczej kreatywności. Bebokowe wariacje śląskie to nie tylko zajęcia z szycia, ale też prawdziwa przygoda pełna śmiechu i twórczego wyzwania. Podczas warsztatów dowiesz się więcej o tajemniczych bebokach – postaciach ze śląskiego folkloru, które od lat intrygują i bawią mieszkańców regionu.

Wręczenie Nagród POP Science 2024 oraz rozmowa z laureatami

Podczas wydarzenia poznamy osoby nominowane oraz laureatki i laureatów Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2024. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i przedsięwzięciom popularyzującym naukę w trzech kategoriach ogólnopolskich (wideoblog, strona internetowa/blog, audycja radiowa/podcast) oraz dwóch kategoriach regionalnych pod wspólną nazwą – myśl globalnie, działaj lokalnie –- odrębnie dla osób zatrudnionych na uczelniach regionu oraz mieszkańców województwa śląskiego.

Amatorski ruch artystyczny „Gwarek 58”

„Gwarek 58” był jedną z wielu amatorskich grup plastycznych działających w drugiej połowie XX na Śląsku; takie grupy działały praktycznie przy każdej kopalni i większym zakładzie pracy, wspierane opieką merytoryczną i organizacyjną przyzakładowych domów kultury. Najsłynniejszą jest tzw. „grupa janowska” działająca przy kopalni „Wieczorek”, z którą związani byli między innymi: Teofil Ociepka, Paweł Wróbel czy Erwin Sówka. „Gwarek” wyróżniał się z dwóch powodów – była to grupa nieformalna, której nie prowadził instruktor, a powstała z inicjatywy pracujących w kopalni górników.

Bajki robotów – jak sztuczna inteligencja gra w gatunki literackie

Miniwykład wprowadzi uczestników w tematykę sztucznej inteligencji rozumianej jako duży model językowy, który przy odpowiednim pobudzeniu może odtwarzać typowe style i gatunki literackie, filmowe. Wiedziony przez człowieka może także łączyć pozornie nieprzystające do siebie konwencje i sposoby opowiadania, otrzymując tym samym dość niespodziewane efekty bliskie tradycyjnie rozumianej twórczości.

AI – Twój osobisty nauczyciel języków

Jak to jest mieć dostęp do nauczyciela języka 24/7? Ten wykład zabierze Cię w fascynującą podróż po świecie najnowszych technologii AI, które rewolucjonizują sposób nauki języków obcych. Podczas tego interaktywnego spotkania:
• poznasz inteligentne chatboty, które prowadzą z Tobą naturalne konwersacje w obcym języku;
• przetestujesz systemy AI, które słuchają Twojej wymowy i pomagają ją doskonalić;
• odkryjesz aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję, które dostosowują się do Twojego stylu uczenia się.

Ai/aI?

Ciągle zasadne są pytania, czy będziemy potrafili przewidzieć i kontrolować rozwój sztucznej inteligencji. Nowa technologia wkracza w niemalże każdy rodzaj ludzkiej aktywności. Czy nasza kreatywność nie zostanie przez to w jakimś stopniu stępiona? Stawiam te pytania w kontekście projektowania współczesnego komunikatu wizualnego.

Pierwsi innowatorzy i przyszłość sztuki AI: Poszerzanie granic kreatywności

Poznaj pionierski wkład wczesnych artystów cyfrowych, którzy utorowali drogę dzisiejszej kreatywności opartej na sztucznej inteligencji. Zagłębimy się w to, jak ich przełomowe prace w dziedzinie sztuki generatywnej, konceptualnej i baz danych przygotowały grunt pod współczesną sztukę sztucznej inteligencji. Odkryj znaczenie myślenia koncepcyjnego w tworzeniu unikalnych wyników generowanych przez sztuczną inteligencję. Odblokuj nowe możliwości i przesuwaj granice kreatywności w dobie sztucznej inteligencji.