Kod
en-translated

Bajki robotów – jak sztuczna inteligencja gra w gatunki literackie

Miniwykład wprowadzi uczestników w tematykę sztucznej inteligencji rozumianej jako duży model językowy, który przy odpowiednim pobudzeniu może odtwarzać typowe style i gatunki literackie, filmowe. Wiedziony przez człowieka może także łączyć pozornie nieprzystające do siebie konwencje i sposoby opowiadania, otrzymując tym samym dość niespodziewane efekty bliskie tradycyjnie rozumianej twórczości.

AI – Twój osobisty nauczyciel języków

Jak to jest mieć dostęp do nauczyciela języka 24/7? Ten wykład zabierze Cię w fascynującą podróż po świecie najnowszych technologii AI, które rewolucjonizują sposób nauki języków obcych. Podczas tego interaktywnego spotkania:
• poznasz inteligentne chatboty, które prowadzą z Tobą naturalne konwersacje w obcym języku;
• przetestujesz systemy AI, które słuchają Twojej wymowy i pomagają ją doskonalić;
• odkryjesz aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję, które dostosowują się do Twojego stylu uczenia się.

Czy praca z robotem może być stresująca? Wpływ trybu pracy cobota i błędów w pracy z robotem na stres człowieka: pośrednicząca rola zaufania.

Wdrożenie rozwiązań z zakresu automatyki i robotyki znacząco zmieniło sposób pracy w przemyśle, podkreślając potrzebę zrozumienia interakcji między ludźmi a robotami. Coboty, czyli roboty współpracujące, reprezentują klasę urządzeń przemysłowych zaprojektowanych do bezpiecznego i ergonomicznego wykonywania zadań wspólnie z ludźmi, bez konieczności stosowania tradycyjnych środków ochronnych, takich jak ogrodzenia czy klatki bezpieczeństwa.

Ai/aI?

Ciągle zasadne są pytania, czy będziemy potrafili przewidzieć i kontrolować rozwój sztucznej inteligencji. Nowa technologia wkracza w niemalże każdy rodzaj ludzkiej aktywności. Czy nasza kreatywność nie zostanie przez to w jakimś stopniu stępiona? Stawiam te pytania w kontekście projektowania współczesnego komunikatu wizualnego.

Wiedza 2.0 – koniec sielanki?

Po latach euforii związanej z opowieściami o Web 2.0 i społecznościowej rewolucji coraz częściej pojawiają się głosy o kryzysie, a nawet i końcu tej sielanki. Faktycznie, wielkie platformy medialne w swojej zachłanności i żądzy kontroli traktują użytkowników jak informacyjne wampiry, a wyglądająca zza rogu sztuczna inteligencja na ich widok także się oblizuje.

Sztuczna inteligencja w przemyśle, prawie i ekonomii

Co oznacza rozwój przemysłu 5.0 i jakie zmiany przyniesie dla rynku pracy? Jak roboty i sztuczna inteligencja wpłyną na procesy produkcyjne, ekonomię i biznes? Czy prawo będzie w stanie skutecznie kształtować naszą relację z technologią, chroniąc nas przed jej niepożądanymi efektami i ograniczając ryzyko związane z jej zastosowaniem? A może przepisy dotyczące sztucznej inteligencji same stanowią przeszkodę?

AI – nowy początek czy koniec wolnej wiedzy? Debata oksfordzka (Wikimedia Polska)

Chcesz wiedzieć, jak AI (sztuczna inteligencja) wpływa i będzie wpływać na naszą wiedzę i edukację? Zapraszamy na debatę oksfordzką.
Przyjdź i posłuchaj, co mają do powiedzenia eksperci! Będziemy rozmawiać o tym, czy AI może pomóc w zdobywaniu informacji czy może jednak sprawić, że stracimy kontrolę nad tym, co jest prawdziwe. Zastanowimy się:
• Czy i jak AI może zmieniać i zastępować źródła wiedzy?
• Kto jest większym autorytetem w ocenie wiarygodności informacji – człowiek czy maszyna?

Sztuczna inteligencja w projektowaniu, biznesie i aktywizmie

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie usług, interfejsów, narzędzi cyfrowych i procesów, otwierając przed nami nowe horyzonty. Podczas panelu spotkają się przedstawiciele biznesu, projektanci UX, cyberpsychologowie oraz filozofowie, aby omówić mądre wykorzystanie AI w praktyce zawodowej i badawczej. W centrum uwagi znajdą się szanse, jakie niesie AI: przyspieszanie procesów, wspieranie kreatywności, usprawnianie biznesu i znaczące skrócenie czasu pracy, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zasobów ludzkich i technologicznych.

Sztuczna inteligencja w medycynie i technologiach wspomagających

Sztuczna inteligencja zmienia życie lekarzy i pacjentów, wprowadzając innowacje w badaniach medycznych w wielu dyscyplinach, w farmakologii oraz w procesie leczenia. Jednocześnie obecność AI w medycynie jest obszarem, który budzi wiele lęków społecznych – przekazanie decyzyjności maszynom w zakresie decydowania o ludzkim zdrowiu i życiu wydaje się barierą, której nie chcemy przekraczać.

Mówiące białe laski, towarzyskie okulary, roboty przewodnicy – jak AI zmieniła technologie asystujące dla niewidomych

ChatGPT I podobne narzędzia oparte na dużych modelach językowych (LLM) i modelach języka wizyjnego (VLM) wywołały kolejną rewolucję w technologiach asystujących dla niewidomych. Aplikacje do rozpoznawania obrazu opisują świat lepiej od wielu ludzi, a ponadto, jak to już kiedyś przewidział Stanisław Lem w „Powrocie z gwiazd”, nie dziwią się żadnemu pytaniu. Za pomocą inteligentnych okularów niewidomy nie tylko może zorientować się w przestrzeni, ale np. uzyskać całkiem dobry opis pracy pokazywanej w galerii sztuki współczesnej.