Spotkanie z Łukaszem Lamżą na Przystanku Nauka
Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z dr. Łukaszem Lamżą po jego wykładzie "Wielka Mapa Nauki" (Scena Główna ŚFN).
Sesja autografowa
Spotkanie z gościem specjalnym w strefie autografów.
Zobacz to co niewidzialne na Ziemi i w kosmosie
Podczas SFN zaprezentujemy aktywności związane z podczerwienią. Zwiedzający dowiedzą się co to jest podczerwień i gdzie ją wykorzystujemy. Wykonają proste doświadczenie z pilotem od telewizora i smartfonem. Za pomocą przekształconej kamery internetowej zobaczą świat w bliskiej podczerwieni. A za pomocą kamery termowizyjnej będą badać świat związany z energią świetlną. Dowiedzą się jak wykorzystywana jest podczerwień do badań kosmosu. Jak teleskop Jamesa Webba bada kosmos w podczerwieni i dlaczego trudno jest prowadzić takie obserwacje z Ziemi, a dużo łatwiej, kiedy się od niej oddalimy.
Zielona Strefa Nauki w Katowicach - rozwiązanie inspirowane przyrodą?
Odkryta Rawa? Zielone bulwary nad rzeką? Nieustanny kontakt społeczności akademickiej z przyrodą? To tylko kilka dość naturalnych pomysłów na zagospodarowanie katowickiego kampusu UŚ. Naturalnych, ale czy realnych i potrzebnych? Czy nauka, która wie o przyrodzie wszystko, może się bez niej obyć w codziennym życiu? Na te pytania będzie próbowała odpowiedzieć ta właśnie debata.
Eksperymenty i instrumenty edukacji dla transformacji
Transformacja energetyczna wymaga nie tylko edukacji w wąskich, trudnych specjalnościach, to także edukacja dla klimatu, zielone kompetencje, zmiana nawyków konsumenckich, ale i zmiana stosunku własnego regionu, w którym dominował do niedawna przemysł ciężki. Będziemy rozmawiać o różnych doświadczeniach edukatorskich – od zajęć z najmłodszymi, przez tworzenie wielkich projektów edukacyjnych, po działalność takich instytucji jak jaworznicka Geosfera.
Citizen Science – mieszkańcy dla nauki
W rozmowie z gośćmi ŚFN zidentyfikujemy efektywność nowej aktywności uruchomionej w ramach EMNK 2024 - Citizen Science (CS), czyli „nauka obywatelska". Najczęściej CS ujmowana jest jako udział osób niebędących naukowcami w procesie gromadzenia danych naukowych zgodnie z protokołami i udział w ich w procesie opracowania, interpretacji tych danych i upowszechnienia, czyniąc z nich bezpośrednich uczestników tworzenia rzetelnej wiedzy o świecie np. w obszarze przyrody, społeczeństwa itd.
Rozmowa prof. Jacka Jani z redaktorem Radia Katowice
Zapraszamy na rozmowę z prof. dr hab. Jackiem Janią z Uniwersytetu Śląskiego – pionierem badań lodowców uchodzących do morza, popularyzatorem badań lodowców i zmian klimatycznych. Rozmowę poprowadzi redaktor Radia Katowice.
Studenckie Projekty Naukowe – cz. 2
Prezentacja innowacyjnych Studenckich Projektów Naukowych – projektów wyłonionych w ramach konkursu „Współmyślenie, Współdziałanie – Szybka Ścieżka", które powstały pod okiem doświadczonych liderów – pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Wydarzenie to ma na celu przedstawienie wyników pracy 30 zespołów projektowych, które w dynamicznej i przystępnej formie 3-minutowych wystąpień podzielą się swoimi osiągnięciami, pomysłami i rozwiązaniami.
Spotkanie z Bartłomiejem Krawczykiem na Przystanku Nauka
Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z Bartłomiejem Krawczykiem po jego wykładzie "Wulkany; Zagrożenia z nimi związane i sposoby przeciwdziałania" (Rynek Idei: Scena Świata).
Spotkanie z Dariuszem Aksamitem na Przystanku Nauka
Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z Darkiem Aksamitem po jego wykładzie "Straszenie katastrofą nie działa. Jak zatem uczyć o klimacie?" (Sale Konferencyjne - Sala nr 7).