Przystępnie o projektowaniu – wystawa podsumowująca
Projektowanie to czynność, która towarzyszy nam we wszystkich obszarach życia. Planujemy rozkład dnia, wyjazdy na wakacje, urządzamy wnętrza i ogródki, organizujemy imprezy czy zarządzamy budżetami. Wszyscy projektujemy, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Korzystamy również na co dzień z owoców pracy projektantów, i to bardzo często! Dlatego opowiemy Wam o projektowaniu i roli projektantów za pomocą wystawy, która łączy w spójną i przystępną całość wątki cyklu wystaw „Przystępnie o projektowaniu”, zrealizowanych w ramach Programu Młodych Europejskiego Miasta Nauki.
Niepatrzenie – co się dzieje z naszym ciałem pozbawionym spojrzeń. Autorska wystawa fotograficzna
Projekt zakładał stworzenie serii fotografii, której głównym tematem jest ludzkie ciało pozbawione wpływu zewnętrznej obserwacji – to, w jaki sposób się ono zachowuje, nie będąc poddane presji spojrzenia osób trzecich. Fotografie w formie detalu ukazują elementy ciała, które świadczą o jego szczególnym charakterze. Wystawa składa się z 20 ujęć, a każdemu z nich towarzysz poetycki tekst, który je komentuje bądź polemizuje ze zdjęciem. Wystawa przeznaczona jest dla osób powyżej 15. roku życia.
Amatorski ruch artystyczny „Gwarek 58”
„Gwarek 58” był jedną z wielu amatorskich grup plastycznych działających w drugiej połowie XX na Śląsku; takie grupy działały praktycznie przy każdej kopalni i większym zakładzie pracy, wspierane opieką merytoryczną i organizacyjną przyzakładowych domów kultury. Najsłynniejszą jest tzw. „grupa janowska” działająca przy kopalni „Wieczorek”, z którą związani byli między innymi: Teofil Ociepka, Paweł Wróbel czy Erwin Sówka. „Gwarek” wyróżniał się z dwóch powodów – była to grupa nieformalna, której nie prowadził instruktor, a powstała z inicjatywy pracujących w kopalni górników.
Nowe spojrzenie na Kosmos
Dzięki wystawie zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) rozpoczynasz zapierającą dech w piersiach podróż w głąb Wszechświata. Od uruchomienia teleskopu w święta Bożego Narodzenia 2021 roku teleskop uchwycił i przesłał obrazy przedstawiające bogactwo pięknych kosmicznych zjawisk – od fascynujących kształtów odległych galaktyk, po szczegóły gwiezdnych żłobków, gdzie rodzą się nowe gwiazdy. JWST daje nam wgląd w bezkres i złożoność naszego Wszechświata. Teleskop już stał się ikonicznym narzędziem nauki.
Kosmos – wystawa prac Edyty M. Nieduziak i Marzeny Paciej
Kosmos to nie tylko Wszechświat i odległe galaktyki. To także okruch chleba i ziarenka piasku, plama na obrusie i wskazująca żeglarzom drogę Gwiazda Północna. To skute lodem strzępy dnia, płatki kwiatów i płatki powiek. Kosmos wokół i kosmos w nas zachwyca, niepokoi, zatrzymuje… Naszej podróży przez Kosmos towarzyszą fragmenty z Gombrowicz, nieoczywiste i wyrwane z kontekstu. Posmakujcie ich wraz z obrazami. Może zawiodą Was w zagadkowo bliskie i niespodziewanie odległe rejony.
Girls
Cykl ilustracji skoncentrowanych wokół kobiety – bohaterki opowieści o codzienności znajdującej swoje odbicie w emocjach i ciele. Ilustracje to wieloletni, dziejący się wciąż projekt, w którym autorka sięga do emocjonalnych doświadczeń i wystawia na pokaz intymne narracje. Kobieta jest tu postacią czułą na wszelkie mikro- i makrodoznania, dźwięki, słowa, gesty, wydarzenia. Jest polem eksploracji subtelnych napięć jako reakcji na impulsy dochodzące z codzienności.
Mikroświat w makroskali
Celem wystawy jest ukazanie piękna i różnorodności stawonogów lądowych ze szczególnym uwzględnieniem owadów. Wielkoformatowe grafiki przygotowane z wykorzystaniem zarówno mikroskopii świetlnej, jak i skaningowej mikroskopii elektronowej przedstawiają niezwykłe kształty, kolory i struktury, którymi charakteryzują się stawonogi. Wystawa ukazuje często niedoceniane piękno fauny naszego kraju, jak również bogactwo organizmów z najodleglejszych zakątków Ziemi, takich jak: Madagaskar, Borneo oraz Nowa Kaledonia.
Ceramika unikatowa – kształt, barwa, idea
Wystawa będzie zróżnicowaną prezentacją prac zrealizowanych w pracowni ceramiki przez studentów i dyplomantów. Znajdą się tam zarówno obiekty czysto rzeźbiarskie stanowiące indywidualną interpretację zadanego tematu, jak i formy użytkowe, wykonane przy zastosowaniu różnych technik pracy w glinie. Dopełnieniem ekspozycji będzie pokaz slajdów dokumentujących proces pracy w glinie.
Kaja Renkas, Iwona Pom – plakaty i grafiki augmented reality
Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty oraz grafiki wykonane techniką augmented reality (prace zawierające w sobie animacje).
Metaloplastyka jako dziedzictwo kulturowe Cieszyna
Nasza wystawa porusza tematy dziedzictwa kulturowego miasta Cieszyna, którego częścią jest przepiękna metaloplastyka. Jest to technika tworzenia rzemiosła artystycznego, polegająca na odlewaniu form z metalu. Przemierzając urokliwe ulice tego granicznego miasta, warto zwrócić uwagę na niepozorne detale, dopełniające piękno zabytków. W projekcie wznosimy na piedestał klamki, okratowania, witryny, ogrodzenia czy też balustrady. Zawieszamy oko na drzwiach, oknach, a nawet skrobakach!