Dr Łukasz Lamża jest filozofem, specjalizującym się w filozofii nauki i biologii teoretycznej, oraz dziennikarzem naukowym. Jest pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Uniwersytet Jagielloński) oraz członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”.
Jego karierę naukową rozpoczęły studia na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim, w ramach których ukończył filozofię i socjologię. Kontynuował naukę na studiach doktoranckich z filozofii na UPJP2 w Krakowie oraz na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim, gdzie jako kierunki wiodące wybrał fizykę i geologię. Tytuł doktora uzyskał w 2013 roku. Aktualnie prowadzi badania z zakresu biologii teoretycznej, specjalizując się w porównawczej biologii protistów.
Na co dzień poświęca się nie tylko pracy uniwersyteckiej, ale również dziennikarstwu. Za osiągnięcia w tej dziedzinie dwukrotnie nominowano go do nagrody Grand Press (w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne). Jego felietony można znaleźć również w „Gazecie Uniwersyteckiej UŚ”. Prowadzi na YouTube cotygodniowy przegląd prasy naukowej pt. "Czytamy naturę".
Ponadto dr Lamża jest autorem książek, m.in. Przekrój przez Wszechświat (2014), Wszechświat krok po kroku (2017), Światy równoległe (2020), Połącz kropki (2011) i Trudno powiedzieć (2022). Przetłumaczył też kilkanaście tytułów naukowych i popularnonaukowych dla wydawnictwa Copernicus Center Press, m.in. Modę, wiarę i fantazję w nowej fizyce wszechświata Rogera Penrose’a.
Funkcję ambasadora Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE pełnił już podczas trzeciej i czwartej edycji wydarzenia. Podczas 3. ŚFN prowadził spotkanie autorskie z prof. Johannesem Georgiem Bednorzem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1987 roku za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali.
Z działalnością dr. Lamży można zapoznać się na prowadzonym przez niego fanpage’u. Oprócz informacji na temat kolejnych spotkań i publikacji znajdują się tam linki do wykładów naukowca na YouTubie, recenzje książek, a także materiały typu „food for though”, czyli „kuskus dla mózgu”, które – jak pisze dr Lamża – mają „zmusić Czytelników do dumania nad Kosmosem”.