Filtry
lastname_asc, lastname_desc

Wiktor Niedzicki

Wiktor Niedzicki zajmuje się dziennikarstwem radiowym i telewizyjnym od 1975 roku. Sławę przyniósł mu autorski program „Laboratorium”, w ramach którego popularyzował wiedzę o fizyce i najważniejszych osiągnięciach techniki – podejmował m.in. tematykę laserów, energii jądrowej, radioastronomii czy mikroskopii, a także pokazywał naukę bliską życiu codziennemu.

dr Łukasz Lamża

Dr Łukasz Lamża jest filozofem, specjalizującym się w filozofii nauki i biologii teoretycznej, oraz dziennikarzem naukowym. Jest pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Uniwersytet Jagielloński) oraz członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”.

Jarosław Juszkiewicz

Jarosław Juszkiewicz jest dziennikarzem radiowym i lektorem, którego bliżej znamy jako polski głos nawigacji Google Maps. Choć niewątpliwie zapewniło mu to rozpoznawalność (próba zastąpienia go automatem w maju 2020 roku zakończyła się bezprecedensowym sprzeciwem użytkowników aplikcji), nie na tym kończy się jego działalność. Do 2020 roku pracował w Polskim Radiu Katowice, gdzie popularyzował naukę i nowoczesne technologie, a w latach 1992–1998 współpracował z Sekcją Polską BBC.

Halina Pospieszałowska

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nauczycielka biologii w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Jedna z organizatorek Międzynarodowego Dnia Ziemi i Międzynarodowego Dnia Ekologii. 

Laureatka I edycji Nagrody im. prof. Józefa Pietera, honorującej co roku wybitną nauczycielkę bądź wybitnego nauczyciela pracującego w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w województwie śląskim. 

Uczniowie piszą o niej następująco: 

dr Agata Kołodziejczyk

Specjalizuje się w neurobiologii i astrobiologii. W ramach pracy naukowej interesuje ją m.in. wpływ światła gwiazd na organizmy żywe w stratosferze oraz w kosmosie. Ukończyła studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorat zaś zrealizowała na Uniwersytecie w Sztokholmie.

prof. dr hab. Ryszard Koziołek

Dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Polonista, literaturoznawca, eseista, profesor w Instytucie Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego. Pełni funkcję prorektora ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego (od 2012), jest współtwórcą oraz dyrektorem Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ (od 2011).

dr Tomasz Rożek

Dr Tomasz Rożek z wykształcenia jest fizykiem, z zawodu zaś dziennikarzem naukowym – choć, jak twierdzi, kiedyś chciał zostać lekarzem. Współzałożyciel Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl” (2006–2018) oraz Śląskiej Kawiarni Naukowej. Udziela się w radiu eM, prowadząc autorski program „Labirynty wiedzy”, a także w porannej audycji Radia 357, odpowiadając na „Pytania z Ksieżyca” zadawane przez słuchaczy. Występował też w telewizji jako prowadzący program „Sonda 2”, jak również jako popularyzator nauki w sobotnim „Dzień dobry TVN”.

dr Anna Łosiak

Geolożka planetarna zajmująca się badaniem małych kraterów uderzeniowych na Ziemi i procesów kształtujących powierzchnię Marsa. Pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Michigan State University, doktoryzowała się na Universität Wien, pracowała na Exeter University w UK. Otrzymała granty: Fulbrighta, NCN, Fundacji Nauki Polskiej, Europlanet oraz Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship. Pracowała nad projektami kilku misji kosmicznych. Zapalona popularyzatorka nauki.

dr Dawid Myśliwiec

Chemik, który od 10 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy i walką z naukowymi fake newsami. Na swoim kanale na YouTubie opublikował ponad 400 filmów, które w sumie zostały obejrzane 120 mln razy. Kanał Uwaga! Naukowy Bełkot to miejsce, gdzie można znaleźć obszerne materiały wyjaśniające zagadnienia z szeroko rozumianych nauk przyrodniczych, krótsze filmy z naukowymi ciekawostkami oraz podkast „Przegadana godzina”.

Autor dwóch bestsellerowych książek: „Przepis na człowieka” i „7 cząsteczek” są na półkach ponad 60 tys. czytelników.